„Neměníme jen vzhled pacienta, ale i jeho psychiku.“

„V tomto byznysu musíte mít hlavně špičkové lékaře, protože ručíte za jejich práci.“

Původně se chtěl věnovat architektuře, než mu během studijního pobytu v Cambridgi definitivně učarovala plastická chirurgie. Teď je MUDr. Roman Kufa vedoucím lékařem a spolumajitelem Centra estetické medicíny Perfect Clinic.

Kufa varuje před nakupováním zákroků na slevomatech: „Klient by si měl uvědomit, že cena mnohé vypovídá o nabízené kvalitě služeb a že je podezřelé, když klinika prodává cokoli prostřednictvím různých slevomatů. To nebudí důvěru. Pokud si člověk stojí za svojí prací, nechá si ji přece zaplatit tak, aby to odpovídalo tomu, jak je náročná.“

Spočítal jste si, kolik stojí hodina vašeho času?
Vidíte, to jsem nepočítal nikdy. Sice víte, kolik stojí operace očních víček, která trvá přibližně dvacet minut, ale na druhé straně jsou náklady na zařízení a provoz kliniky, na operační nástroje, zaměstnance. Je třeba myslet i na to, že medicínu studujete pět let, tři roky jste na chirurgii, plastika jsou další čtyři roky. A teprve po třinácti letech studia dostanete papír, že můžete samostatně operovat jako plastický chirurg. A teprve tehdy můžete začít něco budovat, investovat do reklamy, shánět pacienty… A teď si to srovnejte s jinými nemedicínskými obory.

Plastická chirurgie je vnímaná spíš jako obchod s naší touhou po kráse, zapomíná se na medicínskou stránku.
Svět je takový. Když jsem začínal, bavila mě akutní medicína, dělal jsem mikrochirurgii a replantace. Jenže postupně jsem přicházel na to, že i v estetické chirurgii se můžete realizovat, protože pacientovi pomůžete psychicky. V oboru jsem skoro dvacet let, pacientky se ke mně vrací, znám jejich osudy, které dokazují, že pokud si s sebou „táhnou“ nějaký komplex, nedokážou žít kvalitním životem, nechodí rády do společnosti, jsou uzavřené. A vy jim odoperujete třeba takový handicap, jako je veliký nos, a vnímání sebe samé ve vztahu k okolí se jim úplně promění. Samozřejmě je plastická chirurgie o penězích, ale pokud investovanou energii porovnávám s úspěšnými podnikateli v mém okolí, vychází náš byznys jako hodně těžký.

Měl jste někdy před zákrokem strach?
Třeba případ muže s ustřeleným obličejem při neopatrné manipulaci s brokovnicí je ten typ zákroků, kdy i nejzkušenější kolegové chodili a kroutili hlavou. Akutní, úrazové operace už nedělám, jen ty plánované kosmetické – ano, po té profesní stránce je to do značné míry rutina, takže pokud přicházíme s novým typem zákroku, vždycky se těším.

Jaké novinky to byly naposledy?
Jednou z nich je jedna z metod tumescentní liposukce, která se postupem času stále zdokonaluje, a to pomocí nového přístroje BodyJet. Jeho podstata spočívá v šetrnějším vyplavování nebo chcete-li vymývání tukové tkáně, která je rozvolněna vodním paprskem pod velkým tlakem a odsávána jemnou kanylou. A novinkou v rámci sculpturingu nebo body contouringu, tedy oblasti chirurgických zákroků, kterými se radikálně modeluje tělo, je Lowerbody lifting. Pomáhá navrátit tělu jeho tvar po velkých váhových úbytcích. Pacient by vždy měl mít ukončený redukční program a stabilní váhu by si měl udržet alespoň půl roku. Princip tkví v cirkulárním odstranění přebytečné kůže v oblasti břicha i zad.

MUDr. Roman Kufa je vedoucím lékařem a spolumajitelem kliniky plastické chirurgie Perfect Clinic, která sídlí v Praze, v roce 2011 na podzim otevřela svou pobočku v Liberci a o rok později v Brně. V roce 2017 založil Perfect Beauty Medicine a pod touto značkou pořádá mezinárodní kongresy v oblasti plastické chirurgie a estetické dermatologie.

CategoriesNezařazené