O

Osvěta je důležitá, stejně jako prevence a dostupnost léčby

„Vidím denně na ženách, které touží po odstranění nějaké kosmetické vady a jsou pak z výsledku nadšené, že to má pozitivní vliv i na jejich psychiku.“

MUDr. Karel Urban si díky lidskému cítění a skvělým výsledkům své práce získal post jednoho z nejlepších plastických chirurgů nejen u nás. „Posláním estetické chirurgie je dělat člověka šťastným a o to se především snažím.“
připravila Jana Fikotová

V dětství byl jako každý kluk a nejraději trávil čas venku. Jeho největší vášní byl a stále je sport. „V mládí jsem hrál vrcholově házenou, ale té už se s ohledem na své ruce nemohu věnovat.“ Až na gymnáziu přišel den „D“ a on se vydal studovat medicínu, kde začal postupně inklinovat k chirurgii. Dnes patří k nejlepším odborníkům, kteří se specializují na rekonstrukci prsu u žen po ablaci. „Provádíme nejen rekonstrukce, kdy jsou ženy už po výkonu pro nádor a přišly o prs, ale u indikovaných pacientek i preventivní odstranění mléčné žlázy s okamžitou rekonstrukcí, tedy metodu, kterou proslavila především herečka Angelina Jolie.“

Jak se člověk rozhodne stát se plastickým chirurgem?
V dětství mě ani nenapadlo, že bych byl jednou lékařem. Byl jsem aktivní dítě, které až do konce gymnázia sportovalo. Na vrcholové úrovni jsem dělal házenou. Až na konci gymnázia jsem se rozhodnl pro medicínu. Inklinoval jsem k chirurgickým oborům, invazivní metody mě fascinovaly. Začal jsem tedy chodit na nepovinné kroužky a asistoval na chirurgii.

Cesta, jak se stát uznávaným lékařem, je velmi dlouhá.
To je pravda. Po absolvování medicíny jsem nastoupil na všeobecnou chirurgii. Tam jsem byl necelých pět let a věnoval se oborům od břišní chirurgie až po traumatologii. Na tu jsem se zaměřoval více. V té době jsem byl i lékař u různých sportovních klubů. Dva roky u A týmu fotbalové Slavie Praha a pět let u Bohemians Praha. Také jsem byl lékařem basketbalistů USK Praha a prvoligových házenkářů. Asi právě proto jsem více tíhl k traumatologii.

Člověk se jako lékař musí stále učit. Kdy přišel u vás ten zlom, zjištění, že plastická chirurgie je pro vás to nejlepší?
Stále jsem při své cestě směřoval k jemnější chirurgii, především k té rekonstrukční. Chodil jsem koukat pod ruku panu docentovi Kozákovi do Motola, což byl náš největší obličejový chirurg. Pro mě to byla neuvěřitelná škola, která mě opravdu přesvědčila, že budu dělat plastickou chirurgii.

Vy už dlouhá léta spolupracujete s panem docentem Měšťákem. Pamatujete se na vaše první setkání?
Právě pan docent Kozák mě doporučil k panu docentovi Měšťákovi. Psal se rok 1998 a on mě přijal na Bulovku. Zde jsem už přes dvacet jedna let. Stali se z nás kamarádi. On je velká kapacita a skvělý člověk. Po atestaci mě pak vzal na svou kliniku Esthé, kde jsem nyní už osmnáct let. Moc si toho vážím a jsem mu vděčný za to, co mě všechno naučil.

Mluvíte o nemocnici Na Bulovce a o soukromé klinice Esthé. Obě sice spojuje stejná problematika, jakou je plastická chirurgie, přesto jsou to dvě odlišné kliniky, jako by to byly dva různé světy…
A to se mi právě líbí. Jsem rád, že mohu spojit zdravotní problematiku a rekonstrukční zákroky, které děláme právě na klinice na Bulovce. A zároveň mohu provádět i estetické výkony v Esthé. Velkou výhodou je, že mohu získané zkušenosti vzájemně v těchto oblastech využívat.

Vy jste na Bulovce byl i primářem.
Sedm let, ale bylo velmi náročné časově skloubit obě tyto práce, tak jsme se domluvili a částečně zredukovali moje působení na Bulovce. Nyní tam chodím jednou týdně a věnuji se pouze odborné práci a operacím.

Ještě se vrátím ke studiu. Jaký byl pro vás první kontakt s krví a nemocnými?
Musím říci, že někteří studenti to měli těžší, ale já v tom neviděl nějaký problém. Při studiu medicíny člověk přichází do styku i s mrtvolami na pitevnách. Ze začátku to není nic příjemného, ale pokud se rozhodnete dělat medicínu, nezbývá vám než se s tím smířit. Není to jako v Básnících, že by medici omdlévali. Ale popravdě jsme také čekali, jestli někdo ze spolužáků náhodou omdlí, ale nic takového se nekonalo. (smích)

Pro vás rozhodnutí jít po gymnáziu na medicínu nebylo úplně jednoduché. Zmiňoval jste, že jste dělal vrcholově sport. Vložili se do vašeho rozhodování i rodiče?
Ti nechávali volbu na mně, za což jsem rád. Když mi bylo osmnáct, hrál jsem házenou a měl jsem nabídky studovat FTVS. Bylo to velké lákadlo, protože sport byl pro mě v té době důležitý. Nakonec jsem si vybral medicínu a vrcholový sport jsem postupně opustil, nicméně pozitivní vztah ke sportu mi zůstal i nadále. Je to pro mě kompenzace stresu z práce, sport je součástí mého každodenního života.

Na vaší klinice je v oblibě vodní sport. Také surfujete?
Ono se to časem mění. Jednu dobu jsem také surfoval, teď nejvíce hraji fotbal a tenis, jezdím na kole, lyžuji. Za poslední tři roky jsem propadl golfu, což se velmi dobře doplňuje s mým oblíbeným cestováním. Teď už máme velké děti (22 a 18 let), ale golf jsme začali hrát v jeden den společně celá rodina. Naše děti byly odmalička vedené ke sportu. Teď se často na sportovištích setkáváme, když pořádáme rodinné zápasy v golfu, tenisu nebo společně hrajeme jednou týdně s kamarády fotbal.

Jdou děti ve vašich šlépějích?
Nechal jsem to na nich, stejně jako to nechali na mně moji rodiče. Vedli jsme syny ke studiu a zároveň i k mnoha různým sportům, aby byli všestranní, ale vždy jsme dávali důraz, aby si vybrali podle sebe. Starší syn studuje právnickou fakultu na Karlově univerzitě a jsem rád, protože ho to velmi baví. Mladší syn stojí právě před rozhodnutím, kam jít. Zatím to vypadá, že půjde ve šlépějích svého bratra a vybere si právnickou fakultu. Uvidíme za rok. Věřím, že si vybere správně.

Když mluvíme o plastické chirurgii, mnoho lidí pod tím vidí jen tu estetickou stránku. Jak to vnímáte vy?
Plastická chirurgie pomáhá vždy nejen fyzicky, ale i psychicky. Vidím denně na ženách, které touží po odstranění nějaké kosmetické vady a jsou pak z výsledku nadšené, že to má pozitivní vliv i na jejich psychiku. Rekonstrukční chirurgie je trochu jiná, ale ono se to vzájemně do jisté míry propojuje. Nemáte nikdy přesné hranice, co je estetická a zdravotní stránka. Když děláme rekonstrukční výkony, dáváme důraz na funkční část, ale i na estetickou, aby to vypadalo hezky. A stejně tak v estetické chirurgii nejde jen o to, aby to vypadalo hezky, ale aby to bylo hlavně funkční. Často se to podceňuje nejen u širší populace, ale i u lékařů. Dnes mladí doktoři, když dostanou atestaci, velmi často opustí nemocnici a jdou do soukromé sféry, aniž získají větší zkušenosti v rámci rekonstrukční chirurgie. Což je škoda, protože práce v nemocnici je hodně naučí.

Nejsou ale pro vás setkání s pacienty na Bulovce emotivnější? Nemohou si často dovolit soukromou kliniku, a vy jim v nemocnici pomůžete.
Je to tam trochu jiné, nicméně pozitivní emoce jsou i v soukromém sektoru. Když pacienti přijdou na kontrolu, srdečně děkují – ale vlastně by ani nemuseli, protože vy vidíte, jak září energií a štěstím. V tomto ohledu je těžko srovnatelné, zda je pacientka vděčnější, když jí uděláte větší prsa, nebo když vyplníte ženě prs po mastektomii. Pro obě je jejich problém stresující. A následně jsou obě šťastné, že se nemusí stydět svléknout se před manželem.

Co vás v plastické chirurgii nejvíce baví?
Laická veřejnost často ani netuší, jak široký je to obor. Ať už se bavíme o různých kožních nádorech, rozštěpech, vrozených vadách prsů, končetin, genitálu. Patří sem úrazy obličeje i ruky, ztrátové defekty tkání, nádorová onemocnění, ztráty různých orgánů. Spektrum je neskutečně široké a samozřejmě i zde je potřeba specializace. Někdo se zaměřuje více na mikrochirurgii, někdo na rozštěpy nebo na poranění a vady ruky. Všichni umíme to základní a pak svoji specializaci. Já se specializuji na mammologickou problematiku a rekonstrukce prsu u žen po ablaci. Provádíme nejen rekonstrukce, kdy jsou ženy už po výkonu, kdy ztratí prs, ale dnes stále častěji v indikovaných případech se provádí i preventivní odstranění mléčné žlázy s okamžitou rekonstrukcí. To je metoda, kterou sice proslavila až herečka Angelina Jolie, ale i u nás se tento zákrok dělal již o mnoho let dříve. U těchto rizikových pacientek se k rekonstrukci přistoupí, ještě než vznikne nádor. Odstraní se mléčná žláza a provede se okamžitá rekonstrukce prsu, což má velký význam pro pacientky, protože nemají to těžké období bez prsu. Samozřejmě to nelze provést v každém případě. Někdy je nutná nejdříve onkologická léčba a k rekonstrukci může dojít až s odstupem několika měsíců až roků.

Zmínil jste Angelinu Jolie, která veřejně mluvila o mastektomii. Dá se říci, že i díky její osvětě byla větší odezva prevence?
Samozřejmě, jakmile se o něčem mluví, tak to má velký vliv. Často bývá efekt velice pozitivní a rychlý. Když si vezmete například prevenci rakoviny prsu, před dvaceti třiceti lety bylo toto téma téměř tabu a málokdo mu věnoval pozornost. Nemluvilo se vůbec o tom, jak je důležité samovyšetření prsu, ultrazvuk a preventivní kontrola. Dnes je to naopak. Mluví se i o tom, že ženy, které trpí velkým poprsím, mají bolesti zad a nemohou sportovat, se mohou svých obtíží zbavit. Ani pro ty není dnes problém přijít se zeptat na zákrok a podstoupit zmenšení prsou, aby se jim ulevilo. A nejde jen o prsa. Dnes je běžná operace i labioplastika, což je úprava stydkých pysků. Ženy totiž kvůli velikosti a asymetrii trpěly při sportu, jízdě na kole, v úzkých kalhotách. A zdaleka se to netýká jen žen, ale i mužů. V dnešní době muži často přicházejí s patologicky zbytnělou prsní žlázou a díky jednoduchému zákroku se mohou zbavit nepříjemného hendikepu. Ale samozřejmě i komunikace určitého onemocnění či problému se nesmí přehnat směrem, který není vhodný.

Používáte speciální implantáty, nebo přichází žena s konkrétním a vy jí to vymlouváte?
Mnoho žen se dotazuje, které prsní implantáty jsou nejlepší. Na naší klinice používáme implantáty od konkrétní firmy, o nichž si myslíme, že jsou nejlepší a máme s nimi dlouholeté zkušenosti.

Mnohdy ale mají ženy jiný názor. Sbírají informace z internetu, od kamarádek. To musí být pro vás trochu problém přesvědčit je, že nemají pravdu.
Někdy jsou různá fóra na internetu výhodou, jindy naopak nevýhodou. Informace jsou často zkreslené či zcela špatné. Proto je pro každou klientku či pacientku velice důležitá konzultace před samotným zákrokem. Je potřeba probrat s pacientem, jaké jsou jeho představy a očekávání, zda jsou reálné a můžeme je splnit. U někoho může konzultace trvat deset minut, u dalšího hodinu, jiná klientka je tady například dvakrát nebo třikrát, abychom si vše upřesnili a ujasnili, jaké ty možnosti jsou. Konzultace je to nejdůležitější na celém procesu. Často pacientům jejich záměr dokonce rozmlouváme. Jejich představy jsou nereálné nebo zákrok je zcela zbytečný či nevhodný. Velká část žen přijde, že chce něco vylepšit, a přitom mají hezké břicho, prsa, obličej. Není můj záměr operovat za každou cen, ba naopak. Mnohdy k operaci nedojde, protože je zbytečná a já mám radost, že klientce předložím všechny argumenty a ona nakonec pochopí.

Mimo prsa provádíte i další operace.
Spektrum je velmi široké, téměř od hlavy až k patě. Kromě operací prsů často například provádíme úpravu břišní stěny u žen po vícečetných porodech nebo po porodech dvojčat. V těchto případech dochází k rozestupu břišních svalů, takzvané diastáze. Ženy mohou být štíhlé a cvičit, ale břišní svaly mají tak od sebe, že břišní stěna je oslabená, a i když nejsou tlusté, tak vypadají jako v šestém měsíci. Zde je potřeba svaly sešít a udělat plastiku břišní stěny.

Kolik zhruba vykonáte operací za měsíc?
Provádím v průměru šedesát až osmdesát operací za měsíc. Vedu si fotodokumentaci, ale přesná čísla nemám. Jednou jsem si orientačně spočítal počet zmenšení prsů a vynásobil to průměrnou dobou operace. Sám jsem byl překvapen, kolik měsíců jsem jen tímto jedním zákrokem strávil. Člověk si potom uvědomí, kolik času věnuje práci a jak je důležité pracovat v dobrém kolektivu a příjemném prostředí.

MUDr. Karel Urban je jeden z našich nejlepších plastických chirurgů. Absolvoval 1. lékařskou fakultu Univerzity Karlovy v Praze. Zkušenosti získal na stážích ve Velké Británii, USA, Itálii, Německu či Švýcarsku. Je držitelem atestací ze všeobecné chirurgie, z plastické chirurgie i licence České lékařské komory v těchto oborech, dále Certifikátu odborné způsobilosti v estetické chirurgii, Certifikátu pro práci s lasery, aplikaci injekčních implantátů.
Kromě své činnosti na soukromé Klinice plastické chirurgie Esthé pracuje od roku 1998 také na Klinice plastické chirurgie Nemocnice Na Bulovce, kde se zaměřuje na rekonstrukční plastickou chirurgii a je součástí týmu Centra komplexní chirurgické péče o ženy s onemocněním prsu. Je spoluzakladatelem Nadačního fondu Femina, který pomáhá ženám s rakovinou prsu.

MUDr. Karel Urban navrátil plastikou břicha krásné křivky již více než 500 maminkám a liposukcí zbavil tuku z problémových partií přes 1 200 pacientů. Provedl více než 500 operací nosu, 500 faceliftů nebo přes 2 500 operací víček. Už více než 2 000 spokojených žen splnil jejich sen o krásném poprsí.

CategoriesNezařazené