Y

Yemi A.D.: Elektromobilita jako jasná cesta

„Design, komfort a ohleduplnost k životnímu prostředí jsou hlavní přednosti vozu…“

Láska na první pohled! Tak popisuje choreograf a kreativec svůj nový automobil. „Jsem z něho doslova unešený,“ svěřil se Yemi A.D., který je stále v pohybu a na cestách, a tak oceňuje i to, že se v něm cítí jako v obýváku.

Yemiho není jednoduché popsat jedním slovem. Po celém světě oceňovaný choreograf, umělecký režisér, ale také tvůrce reklamních kampaní, moderátor i performer. A také majitel několika úspěšných firem. Záběr tohoto libereckého rodáka je skutečně široký. Jeho spolupráce se značkou Mercedes-Benz není žádnou novinkou, ovšem láska k modelu EQC docela ano: „To auto je unikátní v mnoha ohledech, jde především o čistě elektrický vůz, který nezatěžuje okolí ani hlukem ani zplodinami, což je pro mě klíčové. Imponuje mi, že je to ve všech ohledech chytré auto, díky umělé inteligenci umí zareagovat v případě jakéhokoli nebezpečí, vlastně dokáže ve správnou chvíli vykrýt vaše případné snížení soustředění nebo nevyzpytatelné chování chodce. Je pravda, že budí pozornost i díky svému vzhledu, hodně lidí mě zastavuje a ptá se, kde by takové auto mohli pořídit. Dokonce mi kvůli němu volali i organizátoři konference Future Port, abych auto přivezl ukázat návštěvníkům”, říká Yemi.

Společnost Mercedes-Benz Cars Česká republika zahájila prodej nového modelu EQC na jaře letošního roku. Téměř 4,8 m dlouhý automobil, který v sobě ztělesňuje to nejlepší z konstruktérského umu tradičního výrobce prémiových vozů, představuje v řadě ohledů revoluční změnu. Vedle ojedinělého designérského ztvárnění, v němž se odrážejí dlouholeté zkušenosti z oblasti aerodynamiky, jde také o nejmodernější použité technologie pro zajištění vysoké úrovně jízdních vlastností, bezpečnosti a pohodlí, na které jsou zákazníci této značky zvyklí.

Mercedes-Benz EQC pohánějí dva elektromotory o celkovém výkonu 300 kW (408 k), které prostornému SUV udělují mimořádné vlastnosti. Zrychlení 0–100 km/h proběhne za 5,1 s a vůz je schopen vléci brzděný přívěs o hmotnosti až 1 800 kg. Díky kapacitě akumulátorů 80 kWh a řadě technologií pro úspornou jízdu (spotřeba 22,2 kWh/100 km) činí jízdní dosah v kombinovaném cyklu EU více než 450 km.

Každý zákazník dostane k modelu EQC kapalinou chlazenou nabíječku OBL s výkonem 7,4 kW, díky níž je vůz připraven pro nabíjení střídavým proudem jak z domácí elektrické sítě, tak z veřejných nabíjecích stanic. Použitím nástěnné nabíječky Mercedes-Benz Wallbox lze zkrátit dobu nabíjení až o dvě třetiny běžné doby. A ještě rychleji lze elektrickou energii doplňovat stejnosměrným napájením. V závislosti na stavu nabití akumulátorů může EQC využívat maximální nabíjecí výkon až 110 kW. Doba nabíjení z 10 na 80 % kapacity činí přibližně 40 minut.

Vůz EQC prošel nadstandardními testovacími procedurami, které měly za cíl ověřit bezpečnost a kvalitu nově pojatého modelu. Dvě stovky prototypů najezdily několik milionů kilometrů v reálném provozu i za extrémních klimatických podmínek čtyř kontinentů (Evropa, Severní Amerika, Asie a Afrika). Zkoušky bezpečnosti a elektrického systému výrazně překonaly legislativní požadavky.

Model EQC je prvním vozem nové řady EQ a vyrábí se v závodě v Brémách. Akumulátory vyrábí Daimler ve vlastním závodě v Kamenci nedaleko Drážďan. Lokální výroba akumulátorů, blízká výrobnímu závodu automobilu, je jedním ze základních faktorů pro úspěšné působení nového modelu na trhu.

Letos v Ženevě představil Mercedes-Benz studii dalšího elektromobilu, velkoprostorového prémiového vozu EQV, jehož sériové provedení se představí na podzim na frankfurtském autosalonu.

 

CategoriesNezařazené