R

Rádi říkáme, že jsou naši klienti osvícení…

Během pražského Designbloku, největší přehlídky designu ve střední Evropě, představila značka Delta Light lehká, vzdušná, a přesto prostorově výrazná svítidla Soiree z nové dekorativní linie, která po boku těch architektonických vytvářejí ucelenou kolekci.

Delta Light je dlouhodobě známá především pro svá technicky pojatá architektonická svítidla. Nyní poprvé a trochu překvapivě uvedla kolekci dekorativních světel. Jádrem portfolia této belgické značky však stále zůstávají technologicky vyspělá architektonická svítidla minimalistického vzhledu, která mají zaručit kvalitní osvětlení interiéru, ale tak, aby na sebe příliš neupozorňovala. U rezidenčních či komerčních projektů, stejně jako v případě veřejného prostoru je důležitá individualita místa, klienta i architekta.

„Architekt má představu o designu, ale u řady projektů jej svazují určité regule a nároky. Naším úkolem je navrhnout osvětlení v souladu s nároky daného prostoru, investora i architekta. A protože víme, co je dobré pro lidský zrak, aby co nejlépe vnímal své okolí a aby oko správně pracovalo, dokážeme jakýkoliv prostor osvětlit tak, aby se v něm člověk cítil komfortně.

Jako firma s bezmála třiceti lety zkušeností v oboru musíme umět zaručit výsledek v kompromisu s architektem a ke spokojenosti klienta, který bude funkční, bude odpovídat normám, navíc bude vyvolávat emoce a v neposlední řadě udávat prostoru atmosféru.
Světlařina je postavena na praxi a citu,“ vysvětluje Sára Maletičová z vedení společnosti Delta Light Czech, firmy, která je podepsaná třeba pod osvětlením v Sauniích, sanových světech na střechách nákupních center po celém Česku, nebo pod aktuálně probíhající postupnou rekonstrukcí nákupního centra Palladium, ať jsou to kanceláře, navigační systém či garáže.

„Našimi klienty jsou i firmy jako Avast nebo Aon,“ dodává Sára Maletičová, která si uvědomuje, že osvětlení coby obor je úzce spjatý s dalšími obory. „Trendy vidíme v architektuře. Současné architektonické návrhy, i když každý architekt má svůj rukopis, inklinují k přírodě – k přírodnějším barvám, materiálům i tvarům, na ústupu jsou hranaté tvary a ostré rohy, přednost se dává blýmo tvarům. A stejně jako se přizpůsobují výrobci nábytku nebo obkladů, tyto trendy ovlivňují i osvětlení.“ Nejlepší realizace po celém světě, aktuální trendy v osvětlení a koneckonců celé obsáhlé portfolio svítidel Delta Light obsahuje tradiční katalog The Lighting Bible o jedenáctistech stranách, vydaný při příležitosti třicátého výročí značky. Mottem značky Delta Light je Pure Lighting Pleasure. „Pro mě to znamená čisté světlo, pohodu, kterou světlo může navodit, to, jak se dá se světlem pracovat, jak je světlo důležité pro vnímání světa, okolí, interiéru,“ uzavírá Sára Maletičová.

www.svitidla-deltalight.cz
tip redakce

Pod souhrnným názvem Reflections představila Delta Light během říjnového Designbloku kolekci dekorativních svítidel Soiree, jež v sobě snoubí objem se vzdušností a lehkostí. Štíhlé kovové lamely kruhového či obdélníkového tvaru komunikují se světelným zdrojem a společně navozují dojem dynamičnosti a napětí. Rytmické uspořádání lamel podtrhuje unikátní dekorativní charakter svítidel, kdy každý úhel pohledu nabízí nový prostorový zážitek. Hra světla a stínu i využití přirozených světelných efektů jsou inspiračními zdroji této kolekce, která doplňuje portfolio architektonických svítidel Delta Light.

Sára Maletičová (Delta Light Czech)

Každý má určité povědomí o důležitosti světla pro náš život, ale váš pohled bude co do odbornosti a komplexnosti jistě mnohem zajímavější… Myslím si, že ne každý si je právě důležitosti světla vědom. Málokdo si uvědomuje, že když investuje nemalé peníze do rekonstrukce bytu, je to právě osvětlení, které dokáže tak výrazně ovlivnit výsledný dojem z použitých materiálů a to, jak se bude v daném interiéru cítit. Zároveň vím, že naši klienti jsou – jak rádi říkáme – trošku osvícení, cestují, zajímají se o architekturu. A nejen přes architekty, ale i přes studenty se snažíme dělat osvětu. Vývoj jde dopředu mílovými kroky, takže ani odborná veřejnost z řad architektů nemá šanci sledovat všechny novinky. Proto jsme tu my. Osvětlení je komplexní, ale zároveň i individuální záležitost. Ačkoli jsou jakási obecně platná pravidla, třeba že v kuchyni by mělo být světlo měkké, rozptýlené, bez bodových svítidel, která dělají dramatické stíny, vždy je důležité, zda právě to klientovi vyhovuje.

Dokážete si představit, kde bude váš obor za třicet let?
Po pravdě nedokážu. Každý rok vidíme veliký skok v tom, co je možné z hlediska technologií. Díky LED diodám, miniaturním a výkonným, už nejsme omezení velikostí zdroje jako u zářivek či žárovek. Představuji si, že budoucnost se například vydá cestou uměleckých objektů, plnohodnotně nahrazujících v prostoru centrální svítidla.

CategoriesNezařazené