S

Svým klientům šiju interiéry na míru.

„Interiér by měl inspirovat, dát průchod představám…“

„Ke každému projektu mám silný vztah, tím spíš, že prototyp dokonalého bydlení neexistuje,“ říká designérka navrhující interiéry luxusních vil i půdních apartmánů. „Co je pro jednoho ideální, druhému vůbec nevyhovuje.“

Interiérová designérka Ivanka Kowalski si zakládá především na výběru materiálů a barevném ladění. Uvědomuje si, že když má člověk styl vysoce vytříbený, může být problém najít vhodné bydlení, které bude reflektovat osobitost, touhu po kvalitě, individualitu i vlastní kreativitu. Aktuálně se spolupodílí na designové podobě jednotlivých loftů v rámci projektu Vanguard Prague, který přichází s úplně novou filozofií žití. Pod architektonickým vedením Ing. arch. Petra Drexlera vznikne čtrnáct pater a 148 loftů na světové úrovni.

Čím jste chtěla být, když jste studovala Matematicko-fyzikální fakultu Univerzity Kar­lovy a když jste získala titul Master of Science v aplikované matematice na Oxfordské univerzitě v Anglii?
Vlastně jsem vůbec nevěděla, co chci dělat. Byla jsem dost všestranně zaměřená a to je vlastně jeden z důvodů, proč jsem studovala tak abstraktní obor, jako je matematika.

Jaká byla cesta k navrhování interiérů?
Byla to poměrně dlouhá cesta, ale jsem ráda, že jsem našla to, co mne opravdu baví a naplňuje. Matematika mi šla, ale nedokázala jsem si představit vědeckou kariéru, investiční bankovnictví bylo zajímavé, ale dlouhodobě neslučitelné s rodinným životem. Tak jsem se s vervou pustila do studia toho, o čem jsem snila už na střední škole, ale v té době to pro mě bylo nedosažitelné.

A jaká byla další vaše cesta – z Londýna zpět do Prahy?
Zcela neočekávaná, můj manžel byl Američan, a tak jsem předpokládala, že pokud se budeme stěhovat z Londýna, tak to bude na opačnou stranu, směrem na západ. Souhrou náhod nás osud zavál do Prahy a jsem za to moc ráda. Už se odtud nikam stěhovat nehodlám.

Je interiérové designérství spíše mužský, nebo ženský svět?
Svět interiérového designu byl odjakživa dominován ženami, ale znám v oboru spoustu vynikajících mužů.

Jak těžké bylo vybudovat si v téhle branži dobré renomé?
Já jsem se o to vlastně ani moc nesnažila, design jsem začala studovat poté, co jsem se vdala, a nedlouho poté, co jsem začala v oboru pracovat, se mi narodila moje první dcera. Věnovala jsem se především rodině a interiérový design pro mě byl hlavně potěšením. Časem, jak děti rostly, přerostl tento „koníček“ v práci na plný úvazek.

Dovedete si představit, že byste byla na začátku kariéry až teď? Že by vám teď bylo dvacet osm, opustila byste bankovní sektor a začala navrhovat? Bylo by to teď těžší než kdysi?
Myslím si, že by to bylo velmi podobné.

Co se nejvíc za ty dvě dekády změnilo?
U nás se toho změnilo hodně. Před dvaceti lety bylo spíš výjimečné, aby si někdo přizval interiérového designéra k zařizování bytu nebo domu. Také zde nebylo mnoho interiérových designérů. Za dobu, co jsem zpět v Praze, vidím obrovský vývoj, lidé přikládají prostředí, ve kterém žijí, čím dál tím větší důležitost.

Vaším mottem je prý citát Antoina de Saint-
-Exupéryho: „Dokonalosti není dosaženo tehdy, když už není co přidat, ale tehdy, když už nemůžete nic odebrat.“ To potvrzuje přesně pocit, který člověk má, když si prohlíží vaše návrhy interiérů. Pro sebe jsem si váš styl nazvala milý minimalismus. Jak svůj styl pojmenováváte vy?
To je moc hezký název. Vlastně nemám pro svůj styl jméno, chci, aby moje interiéry byly útulné a funkční a aby vytvářely příjemné životní prostředí, o tom to je.

Jaké materiály máte nejraději?
Nejraději mám přírodní materiály, jako je dřevo, kámen, kov a pro zjemnění trochu textilií. Nemám ráda přehnané kombinování materiálů za každou cenu, mám ráda vyváženost a harmonii.

A barvy?
Nejraději mám neutrální tóny, zejména odstíny teplé šedé. Na barevných odstínech si vždy nechávám záležet, aby bylo vše pokud možno dokonale sladěno.

Dá se nějak definovat dobrý design? Nebo je to všechno výsostná otázka vkusu?
Je to hodně o vkusu a stylu, takže dost subjektivní záležitost. Ale zároveň dobrý design není jen o estetice, ale i o funkčnosti. Abstraktně vzato, jedná se vlastně o vyřešení určitého problému.

Jak tvrdohlaví ve svých představách jsou vaši klienti?
To je velmi individuální, ale většina mých klientů si mě vybírá, protože se jim líbí můj styl a protože si chtějí nechat poradit. Já se naopak snažím vžít do jejich životního stylu a požadavků a najít pro ně to optimální řešení.

Co vás nejvíce inspiruje?
Na tuto otázku strašně nerada odpovídám, vlastně ani nevím. Inspirace se může objevit kdykoli a kdekoli, chce to mít oči otevřené dokořán a vnímat svět kolem sebe.

Kdo je vaším vzorem?
Obecně obdivuji silné ženy, které se dokázaly prosadit ve své profesi a to skloubit s rodinným životem a výchovou dětí.

Na čem v současnosti pracujete?
Mám v současnosti rozpracovaných několik rezidenčních zakázek, jako je například rekonstrukce prvorepublikové vily, interiér několika velkorysých moderních bytů, dokončuji rekonstrukci půdního bytu v centru Prahy a spolupracuji na developerském projektu Vanguard.

Máte nějaký sen, za kterým jdete?
Myslím, že mám docela pragmatický přístup k životu a odjakživa nerada plánuji do budoucna… Beru život tak, jak přichází.

Ivanka Kowalski vystudovala Matematicko-fyzikální fakultu Univerzity Karlovy v Praze a poté získala titul Master of Science v aplikované matematice na Oxfordské univerzitě v Anglii. Po kariéře v bankovnictví u Morgan Stanley a v Evropské bance pro rozvoj se vrátila ke své první lásce, tedy k designu. Absolvovala prestižní Inchbald School of Design v Londýně a jako nejlepší studentka v ročníku získala ocenění International Interior Design Association Student Award.

CategoriesNezařazené