M

MBPFW: Zoltán Tóth s myšlenkou recyklace redefinoval proces tvorby

Zoltán Tóth, čerstvý absolvent magisterského studia UMPRUM – Ateliéru designu oděvu a obuvi Prof. Liběny Rochové, na letošním ročníku MBPFW představuje rozšířenou a rozpracovanější verzi své diplomové práce. Kolekce s názvem R E je volným pokračováním silného konceptu, ve kterém se autor kriticky vyjadřuje k současné problematice módního průmyslu a udržitelnosti. R E je v tomto kontextu tudíž odkazem nejen na všeobecný motiv návratu, ale také výzvou k inovativnímu procesu při výrobě konfekce s fokusem na intimní přístup.

R Ecyklace je zde přítomná nejen ve formě již použitých materiálů, jako je hedvábí, polyester či bavlna z návrhářova vlastního ‘dead-stocku’ i jiných zdrojů, ale také v samotné podobě jednotlivých oděvů, které – stejně jako střihy – mohou být časem transformované a R Estylované do nových, aktuálnějších nebo funkčnějších podob.

Tóth se snaží aplikovat vlastní zkušenosti a vnitřní kontemplace vázané na dramatické změny ve společnosti do oděvu tak, aby je nejen zrcadlily, ale také nabídly plnohodnotná řešení. Dívá se na problém od samého začátku a R Edefinuje tak celý proces produkce.Autor se v siluetách drží nejen nadčasové klasiky, ale jako vždy přichází s vlastním řešením – osvěžuje ji prvky řasení, nasčítává objem nebo R Ešifruje základní outline – při tvorbě je tak často přítomná juxtapozice, kde v looku efektně staví objem k užším “spodkům”. Pracuje nejen s tvarem, ale také s texturou a především a barvou, kdy se svěží kombinace staly už nezaměnitelným Zoltánovým rukopisem.

Kolekce je stejným dílem nadčasová jako je fresh, vždy ale zůstává sofistikovaná. Designér se tak ještě více obrací ke své náročnější klientele, která přemýšlí a žije v širších souvislostech. Bere ohledy nejen na estetiku, ale i na původ, zdroje a celkový etický proces výroby, přičemž rozumně balancuje poměr ceny a kvality. R Esponsibility.

Architektura a geometrie jsou jedny z klíčových a stálých inspiračních zdrojů Zoltána Tótha. Tentokrát přicházejí nejen jako inspirace, ale rovnou ve dvou konkrétních speciálních spolupracích.

Textilní designér Juraj Straka (Textile Studio JS), který pracoval dlouhá léta pro módní domy Schiaparelli a Dries van Noten, navrhl pro Zoltána originální autorské potisky, které pracují s vyobrazením konstrukčních detailů krejčovského střihu. Ve své kolekci potisků navíc využil sustainable materiály s certifikátem GOTS, recyklovaný polyester a polyester s certifikátem GAS a ECONYL®.

Sluneční brýle od designérky Lucie Koldové, které navrhla pro českou značku Alex Monhart, se upgradovaly pro potřeby show. R Enovace, kde se recykloval původní tvar a změnila se jen barevnost skel. O odpovědnou úpravu se laskavě postarala Optika Anděl.

Pleteniny byly vyrobeny v ateliéru Ivy P. Kolekce R E vznikla za podpory J&T, její prezentaci v rámci MBPFW zastřešila komplexní platforma na podporu CS designu, ViRVAR Bratislava. Celou kolekci si prohlédněte v naší galerii.

This slideshow requires JavaScript.

Foto: Mercedes-Benz Prague Fashion Week