M

MBPFW: Čím si Aleš Hnátek zasloužil ocenění VAN GRAAF Junior Talent 2021?

Aleš Hnátek, student Ateliéru designu oděvu a obuvi UMPRUM a vítěz soutěže pro začínající módní návrháře VAN GRAAF Junior Talent 2021, klade důraz na upcyklaci a udržitelnost – pro novou kolekci proměnil nepotřebný materiál v exkluzivní oděvy.

Autor experimentoval s různými materiály a pracoval na jejich rekonstrukci. Vyřazené nebo nepoužité látky v kolekci nalezly v kolekci svou další funkci. Jednotlivé modely tvoří například i zbytky materiálů, které designér používal k realizaci svých předchozích projektů. Některé textilie, které Aleš Hnátek pro kolekci použil, dokonce nebyly původně určeny pro oděv – modely se skládají například z čalounění starých pohovek a křesel. Historii a původní funkci těchto materiálů dokládá i jejich barva nebo struktura. V kolekci tak dostávají novou formu a dohromady vytváří něco úplně jiného, než na co byly původně zamýšlené.Pro Aleše Hnátka je zásadní jak udržitelnost kolekce, tak i vysoká kvalita řemeslného zpracování. Autor kolekci doplňuje o deadstock látky a hledá využití pro starý materiál. Vzhledem k tomu, že experimentoval s asymetrickými kusy materiálů různých typů, pro něj byl důraz na kvalitu zpracování klíčový pro estetičnost a technickou dokonalost jednotlivých modelů. Hra s asymetrií může být svým způsobem limitující, protože téměř neumožňuje vytvoření klasických střihů. Autora ale naopak inspirovala k vytvoření elegantních oděvů.

Výsledkem je dámská kolekce, v níž je každý kousek solitérem Vzhledem k tomu, že se každý oděv skládá z originálních kousků různých materiálů a že nelze vytvořit jeho identickou kopii, jsou všechny modely samy o sobě exkluzivní. Kolekce sestává z několika kusů, které leze mezi sebou libovolně kombinovat. Během přehlídky jsou modely doplněny o autorské šperky Magdaleny Šťastníkové z Ateliéru K.O.V. UMPRUM.

This slideshow requires JavaScript.

Foto: Mercedes-Benz Prague Fashion Week