G

Greenhouse Studio: Jan Show 2022

V sobotu 27. listopadu se v novém holešovickém ateliéru Jana Černého, jednoho z nejúspěšnějších českých designérů, uskutečnila Jan Show 2022. Byla na ní představena nejen nová kolekce tohoto talentovaného umělce, ale i kreativní prostor jako takový. Celá show byla koncipována jako tajuplná výprava v industriálním prostředí. Jednotlivé modely tak byly symbolicky odhaleny přímo na místě, kde vznikaly.

„Když jsem jel Holešovicemi v dobách nejtvrdšího lockdownu, viděl jsem na jedné garáží nápis Time heels all wounds – Čas vyléčí všechny rány. Tato věta, kterou lze aplikovat na různé sféry života, mi v tu chvíli přišla opravdu trefná, až existencionálně paradoxní. Aktuálně totiž řešíme pouze jeden problém a vůbec se neposouváme dopředu. Toto motto se tedy stalo heslem mé nové kolekce a objevuje se v ní i ve formě motivu. Každý ho může vnímat ze svého vlastního úhlu pohledu, nejen v souvislosti s pandemií,“ říká Jan Černý.

První kolekce, která byla vytvořena v novém ateliéru, se točí kolem tématu času a o tom, jak ho zachytit prostřednictvím módy. Autor ho prezentuje hlavně pomocí pohybu. U tvrdších materiálů, jako je denim nebo látka kabátů, jsou použity aranžované motivy, které jako by povlávaly ve větru a tím v sobě prostřednictvím pohybu zachycovaly čas. Kolekce také v hojné míře pracuje s autorskými potisky a látkami, které vznikly ve spolupráci s grafikem Martinem Tomášem. Mezi nimi samozřejmě nemůže chybět Janův signature bleach, tentokrát v kombinaci zelené a modré. Zcela převratný je potisk pracující s designem podešve ikonických tenisek Prestige, objevuje se na denimu a na technických modelech. Jan Černý v kolekci prezentuje klasické kousky pánského šatníku ve svém osobitém pojetí. Najdeme v ní tedy třeba flanelové košile s autorským potiskem nebo letní košile s jemným originálním potiskem.

This slideshow requires JavaScript.

V kolekci nechybí ani originální doplňky. Není tajemstvím, že Jan dlouhodobě spolupracuje s tradiční českou značkou obuvi Prestige. Každou sezónu spatří světlo módního světa nový model Prestige x Jan. „Uvědomil jsem si, že jsem dosud nevytvořil klasickou bílou a černou „prestigku“, a tak vznikly dva minimalistické nazouvací modely, které nemají poutka ani šňůrky. Druhá varianta, opět v černé či bílé barvě, má v sobě zašité kovové kroužky, které se nahodile po botě pohybují. Ta tak vypadá pokaždé jinak.“ Premiérově je součástí kolekce sofistikovaná, propracovaná unisex taška. Je vytvořená v České republice a dostupná ve třech barevných variantách. Má dva popruhy – krátký a dlouhý nastavitelný – pro různé způsoby nošení. Má dynamický tvar stříšky, díky prořízlému dnu v opačném směru než je běžné. Právě díky tomu může kabelka stát na dvou nohách.

Pro kolekci JAN 2022 byly vytvořeny také 2 prsteny – JAN ČERNÝ RING a JAN ČERNÝ TROPHY RING – které korespondují s prezentací celé kolekce, odehrávající se ve tmě. Šperky jsou postaveny na kontrastu hrubé černé hmoty a vyleštěných ploch, které se lesknou jako paprsky světla. Prsteny jsou vyrobené ze speciální slitiny a černého povlaku, využívaných v medicíně pro výrobu implantátů a umělých srdečních chlopní. Slitina spolu s povlakem patří mezi nejvíce biokompatibilní a hypoalergenní materiály. Navíc výrazně zvyšují odolnost proti opotřebení a poškrábání. „Tato dvojice prstenů navazuje na estetické prvky, které se objevily už v předešlých kolekcích, ale posouvá technické hranice šperku. Jedná se o další posun v mojí spolupráci s Janem Černým,“ dodává autor prstenů Ondřej Stára

CategoriesNezařazené