Filozofický nadhled a osobní přesvědčení našich oblíbených autorů se promítají nejen v příbězích jejich hrdinů, ale i v nás samotných. Mnohdy tak sdílíme i hodnoty, jež jsou s těmi jejich společné, ať už jde o oblíbené značky vín, šperků či hodinek.

Antoine de Saint-Exupéry & IWC

Po stopách Malého prince se vydala manufaktura IWC už v roce 2005, kdy se spojila s potomky Antoine de Saint-Exupéryho a stala se mecenášem jeho odkaz nesoucí neziskové organizace zaměřující se na pomoc ohroženým dětem. Charisma zkušeného letce a Rytíře Čestné legie promítá značka ze švýcarského Schaffhausenu do svých legendárních hodinek Big Pilot’s Watch, které v některých omezených edicích zdobí dokonce i motiv jeho malého hrdiny. Pro letošní rok byl průměr jejich ocelového pouzdra mírně zmenšen na 43 milimetrů, čímž se staly pro mnohé na zápěstí příjemnějšími. Nově si Big Pilot’s Watch vysloužily také jednodušší systém výměny řemínku, který lze pouhým stisknutím pojistky nahradit ocelovým náramkem.

Klenotnictví Dušák I 241 700 Kč

Ernest Hemingway & Cuervo y Sobrinos

Držitel Nobelovy ceny za literaturu, obdivovatel coridy a milovník daiquiri vystřídal během svého života na zápěstí mnoho hodinek. Všechny však měly jedno společné – korunku symbolizující značku Rolex, kterou dokonce zmínil ve svém románu Přes řeku do stínu stromů. Několik modelů ikonické značky si Hemingway pořídil také na Kubě, a to v oblíbeném havanském butiku Cuervo y Sobrinos, jež se později z původního prodejce Patek Philippe, Tiffany či Rolex proměnil v samostatnou hodinářskou značku. Reprezentanta ztracené generace si tak lze snadno představit ozdobeného ocelovými Historiador Tradición s číselníkem ve zlaté barvě – tedy v odstínu Pulitzerovy medaile, kterou spisovatel obdržel za novelu Stařec a moře.

Dom hodín MAX I 95 900 Kč

Truman Capote & Cartier

Ze stylu kontroverzního autora Snídaně u Tiffanyho vždy vyřazovala nonšalantnost, k níž tvořilo kontra jeho extravagantní vystupování. Mezi jeho oblíbené hodinky vždy patřily neobyčejně elegantní Cartier Tank ze žlutého zlata, které často nosil i jeho milenec Andy Warhol. Stejně jako lze dnes oba tyto muže utápějící svůj bujarý život v alkoholu a drogách považovat za ikony svých žánrů, i jejich časomíru je nutno titulovat jako nadčasovou klasiku. Obdélníkové pouzdro s protaženými bočnicemi navrhl Louis Cartier už v roce 1917 a na trhu jsou do dnešních dní, kdy stále respektují původní designové elementy, jako například modrý kabošon v korunce.

Cartier Boutique I 353 000 Kč

Haruki Murakami & TAG Heuer

Ocelové chronografy Heuer Carrera jsou stálicí trhu už od roku 1963, kdy jejich vznik inspiroval automobilový závod Carrera Panamericana. Do knihy Bezbarvý Cukuru Tazaki a jeho léta putování se však nedostaly kvůli autorově lásce k motorismu – hrdina románu je zdědil po svém otci. V současné době nejprodávanější japonský spisovatel zatím neprozradil, proč právě k těmto hodinkám tíhne a vložil do nich tolik emocí. Jisté je, že záměrně vsadil na vintážně laděný exemplář. Z jeho vzhledu vychází i moderní interpretace, jež však už nese soudobé logo TAG Heuer vyvedené ve zlatých tónech na matném stříbrném číselníku.

Hodinářství Bechyně I 142 900 Kč

Jo Nesbø & A. Lange & Söhne

Norský král detektivního žánru sází v každém svém románu na sílu detailů. Jeho slavnému fiktivnímu kriminalistovi Harry Holemu nesmí samozřejmě uniknout sebemenší drobnost, a tak do výčtu jeho vědomostí patří i orientace na poli horologie. V knize Spasitel se dokonce objevují po boku značek Rolex a Seiko velmi vzácné A. Lange & Söhne z německého Glashütte. Konkrétně se jedná o sběrateli žádaný model s tourbillonem z linie Lange 1 odhalený poprvé v roce 2000. Všechny jeho další edice jsou však dnes beznadějně vyprodané a dostupné pouze na sekundárním trhu, tedy na aukcích. Věhlas kolekce Lange 1 tak dnes šíří spíše varianta s věčným kalendářem, jež byla odhalena letos ve 150 exemplářích.

Carollinum I 2 945 000 Kč

Ian Fleming & Rolex

Stvořitel agenta 007 kdysi pronesl, že správná volba hodinek dokáže o opravdovém gentlemanovi vypovědět tolik, jako na míru střižený oblek ze Saville Row. O svůj vzhled dbal obdobně, jako jeho literární alter ego, a tak není divu, že svou image svěřil značce Rolex. Na rozdíl od Jamese Bonda však sáhl po legendárním modelu Explorer, který se letos dočkal další generace. Ta svým vzezřením navazuje na první edici z roku 1953, a dokonce dodržuje i identický rozměr pouzdra, a to 36 milimetrů. Dle trendů dnešní doby však náramek kombinuje ocelové články se zlatými a v nitru pracuje ultrapřesný mechanický strojek splňující nejpřísnější chronometrické standardy.

Hodinářství Bechyně I 279 000 Kč

Text: J.J. Tichovský, Foto: Archiv značek

CategoriesNezařazené