A

Alentejo: Skutečné Portugalsko

Z vyprahlé, avšak úrodné a sluncem vonící půdy rostou zdánlivě nekonečné lány vinic kopírující křivky přírody. Svěží zeleň jejich hroznů se na paletě barev portugalského venkova střídá s matně stříbřitými olivovými sady. Staré herdady obrostlé břečťanem skýtají stín pasoucím se koním a pole, která je obklopují, volně přecházejí do rozlehlých korkových hájů. Čas tady plyne pomaleji a zákony přírody jsou ještě stále svaté. Vítejte v Alenteju.

Pokud vám bude připadat že v Alenteju platí pro rytmus života jiné normy, pravděpodobně to není jen zdání. Půda tady rodí nejvíce vína v celém Portugalsku a místní vinařskou tradici založili již staří Římané. Olivové oleje z alentejských hájů patří ke světové extra třídě a o místní kuchyni se v nejužších kruzích zasvěcených gourmetů z celé Evropy začíná mluvit s podobným nadšením, jaké před patnácti lety vzbudila kulinářská scéna Lisabonu.Kulturním a historickým centrem regionu jižně od řeky Tejo je pitoreskní Évora, jíž si portugalští králové vybrali za své sídelní město. Než se tak stalo, zvolili si jej nejprve Římané do role obilné sýpky. Připomínkou jejich časů je tady antický chrám, jenž pravděpodobně sloužil k uctívání císaře Augusta. Dominantou padesátitisícového města je katedrála ze 13. století, o jejímž kulturním významu svědčí patronát UNESCO. Z její střechy se otevírá působivý výhled na střechy a staré Évory, stejně jako na okolní krajinu posetou nespočtem oslnivě bílých historických městeček. Příkladem budiž opevněná Mértola, jejíž krásu dotváří řeka Guadiana. Prošli tudy Féničané, Římané i Maurové. Nad městem se tyčí hrad strážící tradiční bílé domky pod sebou. Až budete všudypřítomné historie přesyceni, můžete se vydat do přírodního parku Vale do Guadiana.

Neviditelný dům u jezera

Pár kroků od pobřeží Alquevy, největšího uměle vybudovaného jezera v Evropě, se pod zemským povrchem nachází jedna z architektonicky nejprogresivnějších staveb poslední doby. Casa na Terra neboli ‚dům v zemi‘ je součástí butikového hotelového řetězce Silent Living, jenž vyznává jednoduchost jako cestu návratu ke kořenům. Casa na Terra byla vybudována v oblasti, kde je již zakázáno stavět, její ekologické začlenění do krajiny tak bylo doslova existenční podmínkou. Tuto výzvu přijal renomovaný architekt Manuel Aires Mateus, jehož rodiče z Alenteja pocházejí a k tomuto inspirativnímu kraji ho tak pojí silné vazby.Stavbu uchopil jako betonový bunkr, který ukryl pod zem. Jedinou viditelnou částí je klenba s kulatým střešním oknem, jež propouští světlo do prostoru. Interiéry se nesou v jemných nerušivých tvarech. Betonový rám zjemňuje dřevo a vybavení na míru pochází převážně z dílen místních řemeslníků a z lokálních materiálů. Ty harmonicky souzní s designovým osvětlením Flos a židlemi z progresivního portugalského studia Branca. „V tomto projektu architektura a design nemají být vidět, musíte je pouze cítit,“ vysvětluje Mateus. S časem, jenž zde odbíjí pomalu, můžete naložit různě – vydat se na trek, využít bohaté nabídky vodních sportů na jezeře nebo na sebe nechat působit kulisy středověkých dějin ve vesničce Monsaraz. Tato historická vesnice, jejíž charakter utvářeli Maurové a po nich Templáři, v roce 2017 vyhrála v rámci soutěže Sedm divů Portugalska kategorii Monument Villages. V taverně na hradbách Os Templários si dejte sklenku lokálního červeného Reguengos, vychutnejte si k ní výhledy na jezera a v některém z obchůdků v přilehlých uličkách si pak pořiďte prostírání z tradičních ručně tkaných látek.

Otevřené okno do vesmíru

Další alternativou trávení času v Alenteju je nechat se jen okouzlit jiskrným bílým odrůdy Roupeiro nebo zemitým červeným z hroznů Aragones a objednat si piknik ve stínu olivových hájů.

Oblast kolem jezer Alqueva patří k nejlepším místům na světě k pozorování noční oblohy, figuruje na seznamu takzvaných UNESCO Dark Sky destination. Světelný smog je tady tak minimální, že hvězdnou oblohu zdobí i mléčná dráha. Maximální využití potenciálu romantické konstelace nabízí komorní hotel Torre de Palma u městečka Monforte. Někdejší venkovská usedlost obklopená vinicemi se soustředí kolem věže z roku 1338, na jejíž střešní terasu si lze privátně objednat hvězdářský teleskop a případně i výklad zkušeného astronoma. 

Prověřeno staletími

Autentické Alentejo můžete zažít v hotelu São Lourenço do Barrocal. Označení hotel je v tomto případě ovšem nedostatečné. São Lourenço do Barrocal sídlí v tradiční portugalské usedlosti, která kdysi byla soběstačnou vesnicí a domovem pro čtyři desítky rodin. Pozemky i stavení na nich už dvě stě let vlastní jedna rodina a dnes o ně s láskou pečuje její osmá generace. Posledních čtrnáct let současní majitelé strávili snahou vdechnout farmě nový život, ale přitom ji nepřipravit o duši. Šetrné transformace zchátralé herdady se ujal renomovaný architekt Eduardo Souto De Moura, který tímto projektem nastavil vysokou laťku očekávaní, jak by podobné projekty v Alenteju mohly vypadat. Na přilehlých 780 hektarech půdy kvetou voňavé louky a vinná réva a olivovníky tady dávají své plody, stejně jako rozlehlý sad. Jejich chutě a vůně se promítají na talířích hotelové restaurace Alentejo, před níž se se západem slunce rozhoří velkorysé ohniště. Odpočinout si můžete v Susanne Kaufmann Spa nebo u dvacetimetrového venkovního bazénu se sklenkou vína z vlastního vinohradu.

Nejmladší z dcer

Portugalsko je sedmým největším producentem oliv na světě, a právě v Alenteju se odehrává 85 procent jeho výroby. Abychom mohli prohlásit, že olej je extra panenský, musí pocházet pouze z prvního lisování, lis musí proběhnout za studena a nepřesáhnout striktně danou hodnotu kyselosti. Rozsáhlé olivové háje vlastní v Alenteju rodina de Prado, která se tímto byznysem zabývá již od roku 1831. Většina produkce má navíc kvalitu BIO.

Za pozornost stojí také rodinný podnik Mainova, v jehož čele stojí Bárbara Monteiro, nejmladší ze tří sester. Mais nova je portugalský výraz pro ‚nejmladší‘ a vynecháním jednoho písmene vznikl název ambiciózní společnosti, která kromě samozřejmé kvality oleje klade důraz na udržitelnost. Rodina kromě olivových sadů vlastní i firmu na výrobu keramiky, což se odráží i v designu lahví. Olej z kolekce Early Harvest je uchován ve sběratelské keramické karafě, na jejímž designu se podílel portugalský umělec a ilustrátor Ándré Coelho.

Text: Jitka Krulcová, Barbora Slavíková Literová, Foto: Archiv, James Ash, Nelson Garrido

CategoriesNezařazené