I

Iva Vitoušková: Dobrá kuchyně stojí na matematice i emocích

Přinesla do Česka design značek Poliform, Leicht nebo Antonio Lupi a už více než dvě dekády učí své klienty, že kuchyně je srdcem domova. Zařizuje ovšem nejen kuchyně, ale i celé byty, a navíc také developerské projekty. „Češi jsou stále většími příznivci nejnovějších trendů,“ říká Iva Vitoušková, zakladatelka společnosti Gordon Design. Kde bere inspiraci pro navrhování kuchyní, kolik jich zvládne ročně zrealizovat a co plánuje v novým showroomem v Office parku Rustonka v Praze 8?

Iva Vitoušková před revolucí emigrovala s příbuznými do Řecka, kde se později skrze známé setkala s tamním distributorem značky Leicht. Jeho úspěch a vize ji inspirovaly k zavedení podobného konceptu v České republice, kde tehdy designový nábytek zdaleka nebyl běžnou záležitostí. Po německém Leichtu se jí do rukou svěřil také prestižní italský Poliform. Velké brandy světového designu se pod správou společnosti Gordon Design staly v lokálním prostředí obecně známými. Nejprve se věnovala pouze kuchyním, později přešla v reakci na poptávku k navrhování celých interiérů. Z dvojice showroomů v Žitné ulici se Gordon Design loni přesunul do nových prostor v Karlíně.

Jak dlouho se pohybujete ve svém oboru a co se za tu dobu změnilo ve vkusu zákazníků?

V oboru jsem od roku 1999, tedy už neuvěřitelných dvaadvacet let. Změnilo se jednoduše všechno. Dobře je to vidět třeba na stolech – po revoluci všichni chtěli víceméně malé jídelní stoly, dnes prodáváme i třímetrové solitéry. V současné době podobu kuchyní citelně ovlivňují trendy zdravého životního stylu, klienti si přejí mít doma konvektomaty, parní trouby a podobné poloprofesionální spotřebiče. Daleko běžnější jsou také různé výsuvné prvky a nadrozměrné dřezy, lidé prostě opravdu aktivně vaří a baví je to. Kuchyně je dnes ve většině domácností dominantou obytného prostoru, kde rodiny tráví daleko víc času než dřív a užívají si společné chvíle.

To zní jako hodně práce navíc.

Návrhy a realizace pro nás bývají čím dál komplikovanější a náročnější. Vše designujeme na míru. Málokdo z klientů si umí představit, kolik za jejich vysněnou kuchyní stojí měření a výpočtů.

Co bylo na začátku vašeho podnikání nejtěžší?

Musela jsem se naučit ovládnout celý proces realizace kuchyní od individuálních návrhů až po výrobu, což je opravdu náročné. Z těchto zkušeností nicméně čerpám dodnes.

Jaké nároky máte na kuchyni vy osobně?

Kuchyně je pro mě místem setkávání, centrem dění, srdcem domova. Klíčový je pro mě v jejím konceptu kvalitní prostor pro kontakt a komunikaci – ten poskytuje třeba bar integrovaný do linky. Mám ráda, když moji hosté nebo rodina sedí blízko u mě, zatímco já vařím, servíruji jídlo a bavíme se. Ačkoliv je kuchyně u mě doma stará už patnáct let, přesně odpovídá aktuálním trendům. Zařídila jsem si ji od Leichtu v kombinaci matu a lesku, kamene a dřeva a v odstínech plážového písku a grafitu. Dvířka jsem zvolila s podbarveným barevným sklem. Podobné koncepty teď najdete v katalozích pro novou sezonu.

V čem se liší navrhování kuchyní pro individuální zákazníky a pro developerské projekty, které také vybavujete?

V obou případech má první i poslední slovo klient a v obou případech je pro nás jako pro dodavatele na prvním místě rychlost a spolehlivost.

Zmiňujete důraz na rychlost – zasáhla vaše procesy logistická krize?

Některé dodávky se nám sice zpožďují, ale nijak zásadně. Překvapivě častěji řešíme nedodržené lhůty u českých značek než dodávky od italských partnerů. Iva Vitoušková potvrzuje, že během pandemie začal stoupat zájem o kvalitní vybavení domácnosti. V jejím oboru se ovšem zkomplikovaly cesty, jak s klienty spolupracovat – standardně je totiž brala do Itálie nebo do Německa, aby si na centrálních showroomech dodavatelů mohli naživo prohlédnout konkrétní modely a možnosti. To se najednou ukázalo být komplikací.

Kolik kuchyní ročně zrealizujete?

Za společností Gordon Design stojí už kolem tisíce zdařilých realizací. V jednom roce jsem odbavovala dokonce dvě stě projektů, to bylo opravdu náročné. Práce mě ale nesmírně baví a několik mých dodavatelů se shodlo, že pro ni mám talent, což mě těší. Klíčem k úspěchu je v tomto případě kombinace smyslu pro estetiku a technické praktičnosti.

Designování kuchyní je kreativní proces. Kde čerpáte inspiraci?

Zúčastňuji se významných světových veletrhů a výstav, kde se trendy odhalují. V oboru už jsem ale tak dlouho, že si tam jezdím spíš potvrdit, že mé předpoklady vývoje a intuice byly správné.

Jaké aktuální trendy ovládají kuchyňský design?

Jedním z hlavních trendů je čím dál širší využívání kamene, je to vděčný nadčasový materiál. Letos je v kurzu třeba i na dvířkách. Stále oblíbenější je také keramika. Nejnovější kuchyně jsou obecně daleko víc materiálově a barevně kompaktní. Jako doplňkové prvky se prosazují teplé kovy v odstínech zlaté, champagne nebo bronzové. Ze scény se naopak pomalu stahují tmavá dřeva, která byla dlouho populární, a do popředí zájmu se dostává ořech nebo dub, tedy světlejší medové odstíny.

Vaše dvě vlajkové značky pocházejí ze zahraničí – Leicht z Německa, Poliform z Itálie. Spolupracujete i s českými brandy?

Spolupracujeme s některými českými výrobci kuchyňských spotřebičů, ale třeba také s Bommou, která celosvětově kooperuje s Poliformem.

Nedávno jste otevřeli svůj nový showroom na adrese Office park Rustonka v Praze 8. Co je pro vás u tohoto projektu nejdůležitější?

Za vznikem novém showroomu stojí ambice ukázat lidem, co všechno je v kuchyňském a potažmo interiérovém designu možné. Je to taková naše exhibice spektra možností. V konkurenčních studiích jsou často vystaveny kuchyně přímo z katalogu, prezentaci pak chybí originalita. Já si naproti tomu ráda hraju s nestandardními kombinacemi materiálů, nad kterými se občas podivují i sami výrobci. Člověk, který si k nám jde pro novou kuchyni, potřebuje vyslechnout, získat inspiraci, zjistit, co všechno je možné, a pak už můžeme společně tvořit. Klíčová je definice individuálních potřeb a přání, což je překvapivě často třeba nad katalogem nebo při obecné diskuzi největší problém. Showroom je moderátorem debaty, pomáhá nám najít cestu k jasné představě.

Připravila: Jitka Krulcová, Foto: Mia Mirelli

CategoriesNezařazené