Gema Gutiérrez, zakladatelka a kreativní duše španělského architektonického studia Puntofilipino, usiluje o to, aby její design – barvy, materiály, světlo i doplňky – konzervovaly momenty lidských životů, vzpomínky a emoce. Často způsobem, jež bude čitelný jen pro obyvatele interiérů, jež vytváří. Jako nezúčastněný pozorovatel možná příběhy za zdánlivě drobnými detaily nepřečtete, ale kdesi hluboko jim porozumíte. Casa R+1, realizace Puntofolipina v Almérii, vypráví ve stínu tropické zahrady o staré Andalusii, rušném přístavu i odvěkém klidu sto let starého domu jedné rodiny.
Španělská Andalusie je nesmírně pestrý region, a její metropole, přístav Almería, se řadí mezi epicentra dění na pobřeží. Život v tomto městě s předlouhou minulostí, kde den kvůli neustálému pohybu, ruchu a jasu světel snad ani nepřechází v noc, a kde čas zvolna a líně odměřuje jen příliv a odliv, umí být ale vyčerpávající. Pociťovali to i klienti architektonického ateliéru Puntofilipino, kteří se sice se svou existencí v hektickém prostředí plně identifikují, ale přesto věří, že domov by měl být útočištěm klidu. A právě tento motiv stál za vznikem projektu Casa R+1.
Měkký stín zahrad
Formálně se jedná o rezidenční objekt přibližně stoletého stáří, nabývající tvaru písmene L. V uspořádání těží ze své otevřenosti směrem k tropické zahradě ve dvoře, a z její návaznosti na interiér. Zeleň za okny se tak stává ústředním vizuálním prvkem prostoru a garantem uklidňujícího tlumeného osvětlení v průběhu celého dne. Na minulé dekády upomínají především masivní dřevěné rámy dveří a francouzských oken. V přízemí, složeném z místností s vysokými stropy, pak objekt představuje pestrou paletu materiálů, jejichž společnými jmenovateli jsou hloubka a textura.
Vybavení je už na první pohled propracované ve svých detailech, každý kousek nábytku vyplňuje pokoje zvláštní aurou a je sám o sobě exponátem. Dům je paradigmatem kompoziční jemnosti, vyniká minimalistickou estetikou tlumených tónů a čistých linií, vzdušností. I přes jasnou stopu minulosti z něj nad vší pochybnost vyzařuje sebevědomá energie přítomnosti.
Ze vzpomínek
Z konceptu Casa R+1 je snadné vyčíst hluboce zakořeněnou vášeň majitelů domu pro kvalitní nábytek, zálibu ve čtení, hloubání a meditaci, ale také sklony k zahradničení. Interiér je přírodní, ale bez biofilní excentričnosti, úpravný, ale nikoliv sterilní. Vybavení se nesnaží být katalogovou přehlídkou, přesto si tu každý kousek nebo doplněk interiéru vyžádá pozornost a zastavení. Propracované křesílko egyptské židle s opěrkami, designový kousek od značky Finn Juhl, vypadá dobře samo o sobě. Pokud jej ovšem umístíte náhodně, potenciál materiálního ztvárnění se rozplyne. Jenže v Casa R+1 tato pohodlná židle stojí přesně na místě, kde dříve vysedávala při čtení babička majitele domu. Kvalitní design a funkční umístění tu doplňuje svou nevyčíslitelnou hodnotou vzpomínka na dětství. Obyčejná židle tak může být pomyslným portálem do neohraničené zóny snů a představ, silných pocitů a všech těch pozapomenutých prchavých chutí a vůní. Není domov právě o tomhle?
Aktuální dispoziční řešení nábytku v Casa R+1 se může zdát nahodilé nebo popírající principy jednoduché distribuce, ale má svůj význam. Jsou to nášlapné kameny na schodech vedoucích k povědomostem, postřehům a pojmům, kterým často nemůžeme rozumět, protože se nás osobně netýkají.
Kompozice, koncept a kontrast
Vedle starožitného nábytku z Francie a Itálie, nebo designových lamp z 50. let minulého století, tu narazíme na zakázkově vyrobené současné prvky. Právě tato kombinace pak vytváří vzhledovou vyrovnanost a umírněnou střízlivost, jež namísto okázalosti staví do popředí praktické rysy. Neutrální a střídmé tóny barev místnostem sluší, a nikterak se nebijí se stěrkami betonových stěn ve společenských místnostech. Kontrast tu přítomen je, ale nestaví ani tak na nesouladu, jako spíše na harmonii vzájemného doplňování protichůdných elementů. Oživené dubové podlahy ladí s tapetami, jež připomínají stáří, ale nesou moderní vlisované vzory.
Bronz a mosaz tradičních forem doplňují nové kovové závěsné prvky osvětlení, vedle historického akcentu je tu místo i pro modernismus. V Casa R+1 se představují vznosné exempláře sochařské práce, postávající vedle keramiky květináčů na olivovníky. Úseky plné hravosti a bujnosti vyvažují zóny zasvěcené tichu a rozjímání. Části stěn natřené jemně načervenalou nebo tyrkysovou barvou naznačují, že tvůrcům návrhu nechyběla odvaha a chuť zkoušet nové věci a sofistikovanost uspořádání celého interiéru potvrzuje, že dobře rozumí i těm starým.
Příběh z jiného času a místa
Rukopis studia Puntofilipino je nezaměnitelný. „Jsme ateliér vesmírného designu, vědecká laboratoř a snílkovská dílna. Zkoumáme vztah osvětlení, materiálů, předmětů i kusu nábytku v jejich přirozeném prostředí, a experimentujeme přitom s nejrůznějšími koncepty. Snažíme se propojit duši a prostor,“ přemítá se smělou poetikou zakladatelka a kreativní vedoucí studia Gema Gutiérrez. „Jednotlivé realizace ateliéru nachází inspiraci v životech konkrétních lidí, podoba interiérů se rodí z dědictví vzpomínek, životů plných štěstí i neštěstí, z kořenů původu lidí a trnů vytržených z paty,“ vysvětluje. Cílem jejího ateliéru je vytvářet zdánlivě obyčejné prostory, které ovšem zanechají hluboký emotivní dojem. „Designér nesmí být chameleon, neměl by se bezbarvě přizpůsobovat každé zakázce a vzdávat se svého přesvědčení. Jinak ztratí svou jedinečnost,“ říká Gemma Gutieréz. I proto se tato rodačka právě z Almérie rozhodla, že své zkušenosti z grafiky, architektury, dekorací a průmyslového designu propojí se svou nekonformní a neklidnou povahou, a dá vzniknout výjimečným interiérům. Takovým, které je sice nesnadné popsat, ale není těžké je pro jejich svérázný charakter pohotově identifikovat.
Text: Radomír Dohnal, Foto: Polina Parcevskya