N

Nebo: A star is born

Křivky Kvarnerského zálivu opisují jednu z nejkrásnějších scenérií chorvatského pobřeží. Těžko na ně budete hledat lepší výhled, než je ten z křesla v restauraci Nebo. Má to ale jeden háček – šéfkuchař Deni Srdoč tady kulinářsky exhibuje tak, že se budete schopni na výhledy soustředit pravděpodobně až u závěrečného koktejlu.

V pátém patře chorvatského chic resortu Hilton Rijeka Costabella Beach Resort & Spa, který v Kvarnerském zálivu vybudoval český developer Jaroslav Třešňák, najdete rooftop restauraci Nebo. Jeden z mála michelinských podniků na Jadranu se své první hvězdy dočkal pouhé dva měsíce po otevření. Nyní přišel další úspěch – prestižní francouzský průvodce Gault&Millau vyhlásil Nebo sedmou nejlepší restaurací Chorvatska. Komisaři elegantnímu komornímu podniku udělili 16,5 bodu z 20, což je pro srovnání stejný počet jako letos získala pařížská Restaurant Le Meurice kultovního šéfkuchaře Alaina Ducasse.

Z darů Chorvatska

Raketový úspěch Neba má na svědomí vycházející star chorvatské gourmet scény, šéfkuchař Deni Srdoč. Ve svých sedmadvaceti letech se ziskem michelinské hvězdy stal jejím vůbec nejmladším držitelem v zemi – přitom původně studoval na elektrotechnického inženýra. Láska k jídlu ho ale navedla na (pro všechny) správnou cestu. Kulinářský styl rodáka z ostrova Krk se v duchu světového trendu odvíjí od zero-waste filozofie a kombinuje tradiční jadranské postupy i suroviny s italsko-francouzskými vlivy a futuristickými metodami. Ze všeho zmíněného si přitom s ambicemi sobě vlastními bere jen to nejlepší. Klíčovým aspektem vaření je pro Deniho kvalita ingrediencí, osobně si je vybírá u producentů a farmářů z celého Chorvatska, ať už jde o organické bylinky, divoké pstruhy z řeky Gacka, čerstvé mořské plody ze zátoky, na kterou mají hosté přímo od stolu skrze francouzská okna bezprecedentní výhled nebo proslulé slavonské vepřové. Jakkoliv velkým klišé se to může zdát, i pro Deniho je velkou inspirací při vytváření jídel, na která do Neba jezdí hosté z celého světa, jeho babička Marija a její domácí kuchyně.

Ochutnat Nebe

Degustaci Neba můžete zažít buď v sedmi nebo v jedenácti dějstvích – překvapí vás, že se přikláníme k delší verzi? Na aktuálním menu v ní najdete křehký sezonní chřest jen decentně podtržený domácím kravskými sýrem a aioli, jarní hrášek s krabím masem a karotkou, jemný filet z hejka s rozinkami a šalotkou nebo třeba selekci jadranských mušlí – právě o tu byste v kratší degustaci přišli, a byl by to hřích. Deni se nebojí výrazných kombinací jako třeba spojení chobotnice s červenou řepou a cizrnou, a díky minimalistickému provedení mu sázky na divokou kartu skvěle vycházejí. Lehkou fine dining provokaci na jarním menu představuje oslí maso se sladkými bramborami, divokými bylinkami, pomerančem a fialovou cibulí, nicméně – nejsou zážitky právě o překračování hranic zvyku?

Jak na talíři, tak ve sklenici

Skvělé jídlo bez vína obdobných kvalit bude vždy tak trochu kompromisem. V Nebu ale nehrozí, že byste na něj museli přistupovat. Tamní vinný list o více než třech stovkách položek je podobnou demonstrací filozofie jadranského hedonismu jako samotné menu. Prezentuje výsostně lokální enologickou tvorbu z Istrie a Kvarneru, stejně jako velká toskánská červená a prestižní lahve tradičních champagne maisons, jako například Dom Perignon Epernay nebo Krug Rose. Apropos – věděli jste, že zdaleka největšími konzumenty champagne rosé jsou muži?

This slideshow requires JavaScript.

CategoriesNezařazené