5

5 pokojových rostlin, které nepotřebují denní světlo

Toužíte si domov zpestřit rostlinami, ale máte tmavý byt? Stačí vybrat ty správné rostliny a vaše vlastní džungle se obejde i bez přímých slunečních paprsků. 

Existuje pár druhů rostlin, které se poperou s horšími světelnými podmínkami a porostou do krásy i ve stinném koutě. Inspirujte se našim výběrem a objevte zeleň, která si poradí i s tmavými kouty domácího interiéru.

1. Tchýnin jazyk

Sansevieria laurenti neboli tchýnin jazyk je jednou z nejméně náročných pokojovek. To, co jí chybí na kráse, vám vynahradí svou odolností. Líbit se jí bude téměř na jakékoliv komodě nebo polici. Na světelné podmínky je opravdu nenáročná a snadno se jim přizpůsobí. Jednou týdně jí stačí dopřát zálivku a čas od času otřít její listy vlhkým hadříkem. Na rozdíl od ostatních pokojovek tchýnin jazyk produkuje kyslík v noci a hodí se proto i do ložnice. Studie NASA navíc prokázala, že je jednou z nejúčinnějších čističek vzduchu. O důvod víc, proč by vám doma neměla chybět.

2. Šplhavník

Šplhavník je převislá rostlina, která se krásně vyjímá na policích, knihovnách nebo v závěsných květináčích. Navíc velmi rychle roste a během pár měsíců vám budou zdobit interiér její dlouhé liány. Díky tomu, že je nenáročná rostlina, udělá dojem i v místnosti s nedostatkem světla. Má ráda občasné rosení listů a zalévání jednou týdně.

3. Kalatea

Kalatea, která se pyšní listy s mozaickou kresbou, se stane skutečným klenotem každé urban jungle. Navzdory svému půvabu však tato rostlina nemá vysoké nároky na světlo. Radost vám tak bude dělat i na stinném místě. Počítejte s tím, že její vybarvené listy budou potřebovat trochu pozornosti navíc. Jestli tato květina něco nemá ráda, tak je to suchý vzduch. Alespoň jednou denně ji proto rozprašovačem oroste a každý měsíc listy osprchujte a zbavte prachu.

4. Lopatkovec

Lopatkovec je skutečně nenáročný a pěstitelům odpustí i začátečnické chyby. Je ideální hlavně do stinných koutů protože přímé sluneční paprsky mu spálí listy. Rostlina má ráda pravidelné vydatné zalévání, její substrát by tak neměl nikdy úplně vyschnout. Roste rychle a za správnou péči se vám od jara do podzimu odvděčí elegantními bílými květy, které vydrží několik týdnů. Obzvlášť stylově se vyjímá na stojanech v tmavších koutech.

5. Zamiokulkas

Zamiokulkas je sice původem z Madagaskaru, dnes ho však najdete v každé městské džungli po celém světě, a to hned z několika důvodů. Má krásné lesklé listy, je nenáročný na péči a navíc se snadno množí. Dává sice přednost komodě na nepřímém světle, ale snadno si zvykne i na polostín a je mu skvěle, když se nezalévá skoro vůbec. V zimě dává přednost chladnějším místnostem, hodí se proto do světlé chodby nebo pokoje, kde se méně topí.

Luxury TIP: Přestože jsou tyto rostliny nenáročné, nezapomínejte, že každá květina potřebuje k životu alespoň trochu světla. Pokud bydlíte v opravdu tmavém bytě anebo se rostlinám u vás jednoduše nedaří a rádi byste do svého domova vnesli kousek zeleně, stačí sáhnout po správných doplňcích. Pořiďte si domů textilie s motivem rostlin nebo vsaďte na moderní 3D tapety s motivy džungle, které z prázdné stěny vykouzlí okno do tropického pralesa.

CategoriesNezařazené