I v ženských dnech je možné cítit se skvěle – nebo alespoň lépe, než doposud. Jak si poradit s nepříjemnými projevy a nenechat si zkazit letní dny?
Podobné stavy zažívá 30 až 50 % všech žen v reprodukčním věku. Silné menstruační bolesti se označují dysmenorea a způsobuje je řada faktorů, například zvýšená hladina prostaglandinů, které pomáhají při odlučování děložní sliznice při menstruaci. V tomto období cyklu výrazně kolísá hladina hormonů estrogenu a progesteronu, v závěru převažuje v ženském těle estrogen a ten vyvolává bolesti, ale i psychickou nepohodu. Roli hraje i hormon vazopresin, který ovlivňuje cévy a způsobuje nedokrvení dělohy. Té chybí kyslík a začne vylučovat chemikálie způsobující bolest. Bolestivá menstruace může mít dědičné základy, ale i jiné zdravotní důvody jako myomy, polypy, endometrióza, zánět močového měchýře, vaječníků, vrozené deformace dělohy, ale i zhoubná onemocnění či poruchy funkce štítné žlázy.
Smířit se s bolestí? Rozhodně ne!
Únava, nevolnosti a několikadenní výpadek z běžného života – i to jsou projevy bolestivé menstruace. Je třeba navštívit gynekologa, který nejprve vyloučí jiná onemocnění. Pak přichází na řadu primární dysmenorea a sekundární dysmenorea, která se může objevit kdykoliv v průběhu reprodukčního období a souvisí s rozvojem jiného onemocnění v pánevní oblasti. Objeví se náhle, překvapivě silnou bolestí. V takových případech je to signál těla k okamžitému řešení u lékaře.
Jak na potíže? Léky i přírodou
Lékař vám předepíše analgetika a spasmolytika. Protizánětlivé léky snižují napětí děložního svalstva a tlumí křeče. Užívají je ženy s primární dysmenoreou. K dispozici jsou také volně dostupné prášky na menstruační bolesti a kapky. První pomocí je kromě léků klid, spánek a odpočinek. Bolestivé břicho a záda uvolní teplá koupel či termoforový polštářek. Dlouhodobě uleví změna životosprávy, omezení kouření a konzumace alkoholu a přidání odpočinku a pohybu. Ano, zní to možná nevěrohodně, ale běh, plavání, jóga, pilates, jízda na kole – to vše uvolňuje serotonin, který vyvolává radost a štěstí, zlepší náladu a uvolní tělo. Funguje i změna jídelníčku m- místo bílého pečiva, sladkostí, sladkých nápojů, soli a kofeinu přejděte na listovou zeleninu, mandle, fazole, zelí (vše, co obsahuje vysoký podíl vitaminů B, C, E), libové maso, mořské ryby a kvalitní rostlinné oleje. Bylinky také nikdy nezklamou: řebříček uleví od bolestí, meduňka a heřmánek zase uvolní tělo.