S

Spanilá jízda Rolls-Roycem

Pražské zastoupení automobilky Rolls-Royce patří mezi nejúspěšnější v Evropě. Letos to potvrdilo mimo jiné ziskem ocenění v kategorii zakázkových úprav Bespoke. „Téměř každý vůz, který s klientem připravujeme, má prvky Bespoke,“ říká Eva Kadlec Dědochová, Brand Managerka Rolls-Royce Motor Cars Prague. Jakou nejextravagantnější zakázku pro své klienty připravovala? Jak přijmou příznivci kultu se Spirit of Ecstasy ve znaku přechod na elektromobilitu? A jak Rolls-Royco jakožto britská značka zvládl Brexit?

Letos jste v soutěži Rolls-Royce Dealer Awards získali titul Evropský dealer roku v kategorii zakázkových úprav Bespoke a Evropský dealer roku v kategorii servisních služeb. V čem jste předčili ostatní prodejce?

Všichni kolegové ze zastoupení po celém světě jsou ve své práci skvělí, ale to se tak nějak předpokládá. Pokud pracujete pro značku jako je Rolls-Royce, prostě už musíte něco umět. Za jednotlivými cenami tak stojí celkem dost práce ze strany centrály, továrna vyhodnocuje tvrdá kritéria, ale zároveň i soft data. Všechna zastoupení značky Rolls-Royce mají předem dané cíle, plány a KPI´s, které se stanovují vždy na následující rok. Při vyhodnocování úspěšnosti dealerů jsou tyto parametry porovnávány s realitou daného roku. Vyjma sledování faktických čísel továrna také hovoří s našimi klienty, ptá se jich na zkušenosti s dealerstvím, jejich pocity a zkoumá míru jejich spokojenosti s našimi službami.  Asi jsme tedy i v soft datech museli dopadnout dobře. Je pravdou, že jsme loni předali několik skutečně jedinečných vozů, například jsme pro klienta zajistili Phantom Tempus.

Musíte být hrdá.

To jsem. Když jsem poprvé jela na World Dealer Conference, kde se vyhlašují nejúspěšnější dealeři značky, byla jsem ‚ta nová holka z Prahy‘ ve velkém světě Rolls-Royce. Pamatuji se na setkání se svým kolegou z Dubaje, který tehdy přebíral před námi všemi ocenění. Tenkrát jsem se zasnila, že třeba i my, malé dealerství z Prahy, jednou oslavíme podobný úspěch. Přišel ale dřív, než jsem čekala – už následující rok jsme na pódiu stáli spolu. Dnes, po šesti letech, máme na kontě osm cen.

Využívají tedy čeští klienti možností personalizace, které Rolls-Royce nabízí, tak hojně, že předčí standard na ostatních trzích?

Téměř každý vůz, který s klientem připravujeme, má prvky Bespoke. Dovolím si tvrdit, že za tím stojí i fakt, že náš tým Bespoke upřímně fascinuje a baví. Vlastní vášní pro jedinečnost pak inspirujeme naše klienty, ale i jeden druhého. Daří se nám díky tomu zajišťovat pro zákazníkům vozy ve skutečně jedinečných kombinacích.

Jaký nejextravagantnější vůz jste pro své klienty zařizovali?

Navrhování vozu je obdobné jako navrhování domu – jde o to, co je vám osobně blízké a v čem se cítíte dobře, a to jsou vysoce individuální a subjektivní kritéria. Pro jednoho klienta jsme třeba dodávali vůz v barvě Cool Mint s křišťálovým prachem. Na slunci nádherně září. Nedávno mi jeho majitel vyprávěl, že ho nejraději pozoruje při západu slunce a užívá si proměnu barev karosérie od pastelově zelené po šedou. Bylo na něm vidět, že mu to dělá opravdovou radost, a to zase potěšilo mně. Cítím jako velké privilegium, že můžeme klientům plnit sny a přání, jakkoliv neobyčejná.

Když jsme přemýšleli nad naším druhým předváděcím vozem, jednou z hlavních otázek bylo, jakou barvu zvolit. Kolega přišel s nápadem udělat cabriolet Dawn v červené barvě.  Zavolali jsme do továrny a zeptali jsme se, kolik červených vozů je aktuálně v Evropě. Odpověď byla že žádný, dokonce žádný červený Rolls-Royce nebyl v Evropě už několik let. To pro nás byl jasný signál, že tenhle unikát musíme vytvořit. Zadali jsme tedy do výroby nádherný Dawn v odstínu Ensign Red. Říkali jsme mu Karkulka. Po nějaké době postavila továrna svou mediální kampaň pro Dawn na titulním voze právě v červené barvě.

Nakolik úspěšný je na lokálním trhu program Provenance, který se zaměřuje na prodej Rolls-Royců z druhé ruky skrze dealerské pobočky?

Přiznám se, že zpočátku jsme se programu Provenance příliš nevěnovali. Zaměřovali jsme se na prodej nových vozů. Teď, po více jak šesti letech na trhu, je pro nás Provenance čím dál tím aktuálnějším tématem. Tím, jak někteří klienti mění svůj Rolls-Royce za jiný model, což se dělo nejmasivněji s nástupem SUV Cullinan, máme poměrně solidní nabídku zánovních vozů. Díky tomu můžeme nabízet auta v různém stáří a cenové paletě. Ostatně, v roce 2018 jsme byli vyhodnoceni jako nejlepší evropský dealer právě v oblasti Provenance.

Rolls-Royce ve své image sází primárně ne emoce, detaily, řemeslo a příběhy. Nakolik tato aura značky oslovuje ženy?

Naše vozy řídí stále více žen. Je ale pravdou, že klientku, která si pro sebe Rolls-Royce pořídila sama, máme jen jednu. Jsem však přesvědčena, že podobně odvážných dam bude přibývat – současná generace žen je totiž mnohem odvážnější, a to je dobře.Jsou statistiky počtu ženských klientek značky obdobné i jinde ve světě?

Celosvětově počet klientek Rolls-Royce roste a tento trend ze Západu postupně přichází i k nám do Střední Evropy. Nutno říct, ženám Rolls-Royce sluší.

Nakolik běžné je, že dealerství Rolls-Royce zastupuje žena?

V rámci Evropy je nás několik, nejde o nic raritního. Třeba v našem českém týmu jsme tři ženy a řekla bych, že tím hezky balancujeme mužskou energii, která v automotive businessu převažuje.

Pro Rolls-Royce obsluhujete český a slovenský trh. V jakém poměru jsou tyto dvě země co se týče prodejů?

Naše vize od začátku byla mít dva pilíře, Česko a Slovensko. Ačkoliv Rolls-Royce z principu nikdy nekomentuje svá prodejní čísla, mohu říct, že v obou zemích se nám daří. Například edice Landspeed, v níž bylo vyrobeno pouze šedesát exemplářů, má na Slovensku dokonce dva zástupce. Já sama pocházím z Ostravy, tedy z prostředí tak nějak ‚uprostřed‘ a nikdy jsem neměla problém se sebrat a jet za klientem na Slovensko. Právě to tamní zákazníci na našem přístupu oceňují. Nikdy jsem navíc nepreferovala metropolitní centralizaci, naše první akce se tak odehrávala v Tatrách. V roce 2017 jsme vzali šest Rolls-Royců a vyrazili v zimě na sníh na Štrbské Pleso a na runway letiště v Popradu, abychom klientům ukázali, co naše vozy dokážou i v netradičních podmínkách. Flotila Rolls-Royců tehdy ve Vysokých Tatrách trochu rozvířila stojaté vody (smích).

Jsou mezi českými a slovenskými klienty výrazné rozdíly v nárocích a představách?

Řekla bych, že slovenští klienti jsou malinko odvážnější. Vědí, co chtějí, ale také očekávají kvalitní servis a to, že slovo partnera a podání ruky platí.

Brzy by se měl představit první Rolls-Royce na elektropohon. Jaké reakce na něj očekáváte?

Měla jsem již možnost nový Spectre vidět a je to opravdu designově nádherný vůz. Pravý Rolls-Royce v tom nejlepším slova smyslu. Evidujeme první skupinku klientů, kteří na něj složili zálohu. Jsem velmi zvědavá na ohlasy.

Předpokládala jsem, že zákazníci vaší značky budou v postoji k novým alternativám spíše konzervativní.

Naši zakladatelé, pánové Rolls a Royce, nikdy nebyli konzervativní. Byli to disruptoři, a věřte nebo ne, první Rolls-Royce na elektropohon vznikl podle jejich vize už v roce 1907. Předběhl ale – zjevně o dost – svou dobu, takže se tehdy neujal. Každopádně si myslím, že k Rolls-Roycu se elektropohon hodí, mezi klíčové vlastnosti našich vozů totiž patří jejich tichost a vysoký kroutící moment, což jsou zároveň atributy typické i pro elektro vozy.

V roce 2020 byly celosvětové prodeje Rolls-Roycu tvořeny ze 40 % Culinnanem. Propsal se tento trend v podobném poměru i na lokální trh?

Ano, Cullinan je i v rámci našeho zastoupení nejprodávanějším modelem. Zdárně mu sekunduje Ghost.

Pojďme u statistik ještě chvíli zůstat. Modelová řada Black Badge výrazně omladila zákaznickou základnu značky. Slyší na minimalističtější variantu vozů z Goodwoodu mladší klienti i u nás?

Rozhodně ano. Osobně si myslím, že tato změna generačního vnímaní značky je správná. Pro mnoho našich klientů je čas strávený v jejich voze vlastně jediným časem, kdy mohou být sami se sebou, kdy je nikdo a nic neruší.  Tvrdě pracují a nechtějí dělat kompromisy nebo něco odkládat na později. Řekla bych, že od ‚až někdy‘ se dostáváme ke ‚když ne teď, tak kdy‘.

Můžete prozradit, kolik let je Vašemu nejmladšímu klientovi?
Nechtěla bych být úplně konkrétní, ale znatelně nám přibývá klientela z generace čtyřicátníků. Spectre dokonce oslovuje ještě mladší zákazníky. Máme i klienty v kategorii třicátníků, obvykle jde o úspěšné podnikatele.

Své zastoupení jste v Praze otevřeli v roce 2016 – nehrozí, že po šesti letech na trhu značka potenciál lokální klientely prostě vyčerpá?

Určitě ne. Společnost se stále vyvíjí a posouvá a ekonomická síla střední Evropy setrvale roste. Krom toho nejsme aktivní jen v České republice a na Slovensku, ale i v okolních státech a zájem o naši značku v čase stoupá. Naše vozy si navíc stabilně udržují rostoucí hodnotu, a proto Rolls-Royce začíná být pro klienty zajímavý i jako investiční příležitost.

Uvažovali jste o expanzi na další evropské trhy?

V rámci Evropské unie můžeme prodávat naše vozy kdekoli, soustřeďujeme se ale na oblast střední Evropy, kde chceme nadále růst.

Ovlivnila čekací dobu na dodání vašich vozů celosvětová logistická krize?

Naše továrna dlouhodobě vyrábí v zásadě obdobný počet vozů každý rok. Pro představu loni to bylo 5 586 exemplářů. Výroba není z mého pohledu stávající krizí nijak zásadně ovlivněna.

Delší čekací čas evidujeme u modelu Cullinan, ale v tomto případě je situace způsobena převisem poptávky.

Rolls-Royce se vyrábí v Goodwoodu, tedy ve velké Británii. Potýkali jste se kvůli Brexitu s nějakými výraznějšími problémy nebo přechod do nové situace proběhl snadno?

Brexit jsme všestranně zvládli poměrně hladce, ačkoliv je pravdou, že přibylo administrativy. V nové situaci už ale žijeme rok a půl a řekla bych, že věci si sedly.

Rolls-Royce spadá do BMW Group a v rámci společnosti CarTec dovážíte právě i vozy BMW. Vnímáte prodejní průnik mezi klienty BMW a Rolls-Royce?

Nebýt CarTecu, asi by Rolls-Royce Motor Cars Prague nikdy nevznikl. Majitelem CarTecu je můj manžel Karel Kadlec, a na schůzce, kde byl CarTec dotázán, zda by neměl zájem o zastoupení Rolls-Royce v Praze, jsem v jeho očích okamžitě viděla jiskry nadšení. Právě síla CarTecu nám umožnila realizovat tento fascinující projekt a poskytla nám v ranných začátcích pomyslnou záchranou síť pro případ, že by věci nešly podle plánu. Jádro týmu je stále stejné a původně jsme všichni z CarTecu. Jeho klientská síť je pro nás přínosem, ale více zákazníků k nám přichází ze zdrojů mimo CarTec a průnik funguje spíš obráceně, takže se častěji naši klienti stávají klienty CarTecu. Stává se například, že jejich firmy nakupují MINI nebio BMW pro své zaměstnance nebo managery.

CategoriesNezařazené