DESIGN

Inspirátor Skrepl v DSC Gallery propojil antiku s Hitchcockem

„Název volně spojuje dva výrazné kulturní fenomény – antickou báji o zapovězené lásce a kultovní americký horor Alfreda Hitchcocka z roku 1960. Jsou to zároveň představitelé dvou základních estetických pólů západní civilizace. Na jedné straně stojí harmonie, kánon a snaha o ideální uměřenost, na druhé vizualizovaná rozervanost moderního světa, ztráta tradovaných hodnot a extrémní řešení jako východisko z trýznivé společenské situace,“ říká o výstavě pojmenované Amor a psycho její kurátor Radek Wohlmuth.

Kromě obrazů návštěvníky expozice překvapí stylizovaný ověsový lustr či levitující „pohanské woodoo“. Jde o dva závěsné objekty, které Skrepl stvořil v přestávkách mezi malováním. „Je možné je vnímat i jako reprezentanty obou zmíněných mezních světů. V souvislosti s touto selekcí jako celkem se asi nejvíc mohou vybavovat slova  re/mix, záznam, průzkum nebo prostě informace,“ doplňuje Wohlmuth. Skreplovu tvorbu lze podle něj vnímat jako mix komentářů k historii moderního umění, poznámek ohledně vlastního autorského přístupu, bezděky formulovanou story o proměnlivosti malířských forem i konkrétní deníková vyprávěna z oblasti autorovy osobní mytologie. „Časový faktor je přítomný nejen v dataci jednotlivých prací, ale především v přehlídce aktivních přístupů typických pro osvobození umění v druhé polovině 20. století, jejichž průsečíkem může být rok 1960. Devět let před ním newyorský kritik Harold Rosenberg překřtil uvolněný fyzický styl malby Jacksona Pollocka na action painting, tři roky po něm založil Andy Warhol svou legendární Factory a doba už byla těhotná nástupem can-artu a graffiti. Právě tuto formální zkušenost Vladimír Skrepl rozvíjí ve svých obrazech, které v některých případech těží z hutnosti informelních past, jindy pracují s gestikou abstraktní exprese, otevírají se popartově laděné plošnosti nebo provokativní energii sprejů,“ vysvětluje kurátor.

Do prostor DSC Gallery se známý inspirátor Vladimír Skrepl vrací podruhé. Expozice Amor a psycho přichází bezprostředně po exkluzivní výstavě Davida LaChapella a světové premiéře nové výtvarné techniky Jiřího Georg Dokoupila, které progresivní pražská síň letos hostila. „Vladimír Skrepl je pro mne jednou z nejvýraznějších postav na tuzemské výtvarné scéně. Nejen svou prací, ale i vlivem na nastupující generaci autorů,“ vysvětluje Edmund Čučka z DSC Gallery. Aktuální expozice podle něj navíc může vyvrátit představu, že Vladimír Skrepl patří mezi temné a nepřístupné autory. „Spousta lidí si myslí, že jeho práce je depresivní. Opak je pravdou. Jeho tvorba je naopak velmi jemná, až romantická,“ zve Edmund Čučka na další inspirativní výstavu současného umění, která bude k vidění pouze na adrese Dlouhá 5.

 

Vernisáž: 1. 6. 2016, od 18:00 hod.; Dlouhá 5, Praha 1; Doba trvání výstavy: 2. 6. – 12. 7. 2016

 

Podobné články