DESIGN

Jiří Georg Dokoupil odhalil fufofové překvapení

Konec mlžení, závěsy, které zakrývaly výlohy pražské DSC Gallery spadly. A konečně je zřejmé, co se skrývá pod na první pohled nesrozumitelným přívlastkem „fufofová“, kterým světoznámý malíř, sochař a kovboj Jiří Georg Dokoupil popisoval svou netradiční výstavu Furniture For Fotos.

Ta potrvá pouhé tři dny a Dokoupil na ní v premiéře uvádí novou výtvarnou techniku. „Jde o nejautentičtější důkaz teorie Marcela Duchampa, který říká, že umělecké dílo začne existovat teprve s divákem. Objekty samotné neznamenají nic, dokud se divák sám nestane součástí sochy,“ vysvětluje princip expozice. Pro tu totiž vytvořil speciální objekty, které stírají rozdíly mezi druhou a třetí dimenzí. Právě s nimi se návštěvníci DSC Gallery budou moci vyfotit a výsledný obrázek si odnést domů. Sám autor navíc bude každý den několik hodin v galerii osobně přítomen s fotografickým aparátem v ruce. Vzhledem k neprodejním u charakteru výstavy tak vlastně mají návštěvníci jedinečnou šanci získat originál od Dokoupila zdarma.

„Duchamp mne straší, bojuji s ním celý život. Byl to nejhorší malíř všech dob,“ popisuje autor, který proslul ikonickými bublinami i dalšími výtvarnými inovacemi, jak ho nová technika napadla. „Už před sedmi lety jsem měl sen o tom, že se druhá dimenze rozhodla být třetí, ale nějak jí to nevyšlo,“ dodává k výstavě, která se koná nezvykle krátkou dobu od 19.5. do 21.5.

„S Jiřím Georg Dokoupilem spolupracujeme jako galerie rádi, i protože v jeho případě se nedá nic dopředu předpokládat a všechno je vždycky tak nějak sympaticky jinak. Jsem rád, že se to týká i jeho vůbec první výstavy, kterou hostíme. Každému, kdo dorazí, bude už u vchodu zřejmé, že rozhodně nespadá do kategorie těch běžných,“ říká spolumajitel DSC Gallery Petr Šec.

Nyní už je každopádně jisté, že slovo fufofová, kterým autor sám výstavu popsal, je především výstižnou zkratkou složenou z počátečních písmen názvu Furniture For Fotos. A také, že nehledě na to, jak se k nové technice a výsledku vyjádří milovníci a sběratelé umění, výtvarní kritici, návštěvníci galerie či zbytek civilizovaného světa, za ni Dokoupil již nyní získal to absolutně nejvyšší ohodnocení. „Mamince se to hodně líbilo,“ říká totiž spokojeně.

Jiří Georg Dokoupil: Furniture For Fotos, Dvorak Sec Contemporary, Dlouhá 5, Praha 1, Doba trvání výstavy: 19. – 21. 5. 2016

 

 

Podobné články