Po strojku s devatenáctilinkovým kalibrem Omega 19 neprahlo jen Švýcarsko, ale celý širý svět. Letos je to 125 let od doby, kdy ho švýcarská značka představila.

Psal se rok 1848, když si ve švýcarském městě La Chaux-de-Fonds otevřel hodinářskou dílnu Louis Brandt. Na přesnost svých hodinek kladl velký důraz a jeho zručnosti si záhy všimla celá země, z níž se zprávy o talentovaném hodináři rozlétly po všech koutech Evropy.

Když Louis v roce 1879 zemřel, jeho synové Louis-Paul a César neváhali ani minutu a podnik převzali. Po patnácti letech usilovné práce se pod jejich rukama zrodil strojek s kalibrem, který okamžitě změnil standardy hodinářského světa: Omega 19. Ten byl nejen ohromně přesný, ale navíc mohl jeho součástky snadno vyměnit takřka kdokoliv a byl i prvním strojkem, který v sobě kombinoval – dodnes oblíbenou – možnost natahování a nastavování času přes krček a korunku. Byl dokonce tak úspěšný, že roku 1903 dal nové jméno celé firmě.

K letošním oslavám 125. výročí roku 1894, kdy byl nový strojek Omega 19 uveden na trh, představila značka pánské hodinky De Ville Trésor 125th Anniversary Edition, plně respektující styl oblíbené řady De Ville. Jejich pouzdro o průměru 40 milimetrů je, stejně jako indexy a ručičky, vyrobeno z 18karátového zlata, jež skvěle kontrastuje se smaltovaným číselníkem a koženým řemínkem v barvě loga značky, vínově červené. Na zadní straně zlatého pouzdra je výroční damaskování, které původně zdobilo některé strojky kalibru Omega 19 a oblibu si získalo především v USA, v kombinaci s červeným smaltem. Srdce hodinek tvoří strojek s kalibrem Omega 8929 Master Chronometer, který značka vyrobila právě na počest věhlasného 19linkového kalibru a je vůbec prvním certifikovaným strojkem s ručním nátahem.

Klenotnictví Dušák

CategoriesNezařazené