H

Hedi Slimane tvůrce pojmu „skinny jeans“

Oceňovanému i ostře kritizovanému módnímu návrháři Hedimu Slimaneovi vděčíme za pánské skinny džíny a dnes tolik oblíbený, rockovou estetikou „říznutý“ androgynní styl.

ODKUD PŘICHÁZÍ HEDI SLIMANE

Hedi Slimane se narodil 5.července roku 1986 v Paříži, Italce a Tunisanovi. Už v 11 letech dokonale ovládal umění černobíle fotografie a 5 let poté si pro sebe navrhoval a šil vlastní oblečení, aniž měl v oboru jakékoli vzdělání. Jeho zájem o umění vyvrcholil studiem dějin umění na École du Louvre, které úspěšně dokončil, když mu bylo 24 let. Pak zahájil 3 letou spolupráci s módním poradcem Jeanem-Jacquesem Picartem na projektu pro Louis Vuitton, v rámci kterého známí návrháři reinterpretovali monogram „LV“.

V roce 1996 si Pierre Bergé, obchodní a životní partner Yvese Saint Laurenta, Hediho vybral na post asistenta marketingového oddělení značky, ale mladíkovo zapálení pro módu mu brzy dopomohlo k práci na art directora pánských kolekcí rady-to-wear a záhy i k pozici kreativního ředitele všech pánských kolekcí.

BLACK TIE ZROZENÍ „SKINNY“ KOUSKŮ

Na přehlídce s názvem Black Tie pro sezonu podzim/zima 2000-2001 Hedi představil hubené modely oděné do „skinny“ kousků, inspirovaných rockery a estetikou klubové hudební scény. Hedi nicméně záhy značku opustil a začal pracovat u Christiana Diora, kde dále rozvíjel svůj charakteristický rukopis, přejmenoval pánskou kolekci Dior Mosieur nad Dior Homme a brand zpřístupnil mladé generaci. Jeho „skinny“ styl se stal rázem hitem a mainstreamem, který pánskou módu ovládl na více než 10 let a jejž si Karel Lagerfeld oblíbil natolik, že zhubl přes 40 kilogramů, aby mohl Hediho „skinny“ obléci.

NIKDY NEKONČÍCÍ KREATIVEC

Ve věku 39 let si chtěl Slimane na chvíli od módy odpočinout a více se ponořil do fotografování, které pro něj bylo odjakživa velkým koníčkem. Po 5 letech ale přišla nabídka, která se neodmítá, a návrhář se vrátil k práci pro značku Yves Saint Laurent, nyní coby kreativní ředitel. Okamžitě ji přejmenoval na Saint Laurent, za což se mu dostalo ostré kritiky, a roku 2016 značku opustil.

O 2 roky později obohatil rodinu značky Céline Paris, již změnil jméno na pouhé Celine, o úplně první pánskou kolekci toho pařížského módního domu. Dodnes je Hedi Slimane pod neustálým drobnohledem novinářů, kteří si při jeho kritice neberou servítky, nepopiratelnou pravdou zůstává, že tento 51 letý Pařížan byl a je jedním z nejvlivnějších módních návrhářů všech dob.

 

CategoriesNezařazené