V

Vzdají se Francouzi kožešin?

Ve Francii je pravá kožešina stále chápána jako synonymum luxusu a toho nejkvalitnějšího řemeslného zpracování.

A nemohla by ji tedy nahradit kožešina umělá? Nejspíše ne. Francouzský kožešinový sektor, zaměřený na luxusní průmysl a podporovaný tamějšími módními domy, je totiž stále důležitý a „ročně stabilně vydělává 300 milionů eur,“ říká Pierre-Philippe Frieh, mluvčí Fédération Française des Métiers de la Fourrure. „Samotný vývoz pak v současnosti představuje zboží v hodnotě 100 milionů eur,“ dodává.

Ačkoli Francie není největším producentem kožešiny, zůstává zemí, která je pro její zpracování v luxusní módě nejznámější. A co kdyby Francie po vzoru Rakouska, Velké Británie, Švýcarska nebo mnoha dalších zemí výrobu produktů z kožešin ukončila? Takový akt by na svět módy měl určitě veliký dopad.

Ani přesun k nápodobě pravé kožešiny, tedy kožešině umělé, není tou nejlepší alternativou. Ta se totiž vyrábí z ropy, což ji činí dalším z faktorů, které stojí za silným znečištěním našeho životního prostředí a navíc není biologicky rozložitelná.

Bude snad východiskem z tohoto začarovaného kruhu úplný světový zákaz výroby jakýchkoliv kožešinových výrobků? Lze se jen domnívat, jak by se s takovým zákazem vypořádala Francie, Mekka luxusních kožichů.

CategoriesNezařazené