W

Whiskey Ardbeg má novou limitovanou edici, kterou musíte mít

Přivítejme stálý a zároveň nový přírůstek základní řady – Ardbeg Wee Beastie.

Ardbeg Day, každoroční celosvětová oslava, kterou si nenechá ujít žádný milovník whisky Ardbeg, je tradičně součástí a vyvrcholením festivalu festivalu Fèis Ìle na ostrově Islay. Z důvodu zrušení festivalu kvůli koronavirové pandemii se letos palírna Ardbeg rozhodla pozvat milovníky té nejnakouřenější whisky na světě, aby se v sobotu 30. května od 20 hodin připojili na velkolepou online oslavu na sociální síti Facebook. Zde palírna představila svou limitovanou edici Ardbeg Blaaack, která vznikla na počest 20. výročí Ardbeg Committee, klubu fanoušků palírny Ardbeg.

Není to však jediná událost palírny, Ardbeg na začátku května představil i nový přírůstek základní řady, svou dosud nejmladší whisky Ardbeg Wee Bestie. Ardbeg fanoušci po celém světě se k virtuální ochutnávce jedinečné novinky Ardbeg Blaaack připojili 30. května 2020 na facebookovém profilu Ardbeg, kde si pro ně palírna připravila 2 hodiny degustace, zábavných aktivit a her.

Ardbeg Blaaack 

Jde o historicky první lahev palírny Ardbeg dozrávající v sudech po červeném víně Pinot Noir, pocházející z nejvzdálenějšího místa, odkud putují Ardbeg fanoušci na festival Fèis Ìle –z Nového Zélandu. Zároveň je Nový Zéland podobně jako Skotsko vyhlášený chovem ovcí, které na obou místech převyšují lidské obyvatele v poměru 7:1. A fanoušci Ardbegu byli vždy tak trochu černé ovce. Právě proto je tématem letošní edice Black Sheep (černá ovce), která je nejen vyobrazena na etiketě single malt whisky Ardbeg Blaaack, ale navíc je tématicky připomenuta i v samotném názvu, v němž ono slovo „Blaaack“ výrazně připomíná citoslovce ovčího mečení.

V single malt whisky Ardbeg Blaaack se mísí v chuti kromě letního ovoce jako jsou sladké jahody, meruňky, hrušky a nahořklé třešně, také chuť čokolády, kávy a mandlí. Nechybí samozřejmě ani charakteristické kouřové aroma. 

Nakouřená novinka Ardbeg Wee Beastie

Milovníci whisky po celém světě se v květnu také dočkali nového přírůstku základní řady Ardbeg, nejmladší novinky Ardbeg Wee Beastie. I přes pouhé pětileté zrání jde o divokou, silně kouřovou a nezkrotnou whisky. Palírna má ve zvyku své whisky často pojmenovávat podle různých mýtických legend a příšer a o této novince Wee Beastie, která se dokáže pořádně zakousnout, se říká, že se zrodila přímo z rašelinových borků.

Tato bestie palírny Ardbeg zrála v sudech po bourbonu a sherry, přidávající whisky intenzivní aroma černého pepře, pryskyřice a kouře, ke kterému se připojují tóny ovoce, čokolády, vanilky a dalšího koření. Nechybí ani typicky rašelinový závěr. 

„Nepochybuji o tom, že fanoušci Ardbegu budou naši novinku, jež je na jazyku lehce zabrní, milovat. Sudy, které jsme pro její zrání vybrali, z ní dělají ideální whisky pro popíjení v čisté podobě, stejně jako chuťově výraznou ingredienci silně nakouřených koktejlů,“ říká Dr. Bill Lumsden, jeden z hlavních tvůrců Wee Beastie.

CategoriesNezařazené