Především díky důrazu na rozprostření nabídky bytů do tří forem bydlení – vlastnického, nájemního a družstevního – a tím zvýšení jeho dostupnosti širší skupině klientů očekává společnost FINEP za rok 2020 dobré prodejní výsledky. I přes komplikace, způsobené pandemií se FINEPu podařilo do poloviny prosince 2020 prodat v České republice 851 bytů, za celý rok předpokládá prodej přibližně 900 bytů.
Společně s prodeji na Slovensku a v Mongolsku tak skupina pravděpodobně překročí 1 200 prodaných bytů za rok 2020.
„Velký význam na tomto úspěchu má dlouhodobá podpora dostupnosti bydlení – ať již v podobě družstevního bydlení v nabídce FINEPu, nebo nově nájemních bytů, které FINEP pro investory plánuje a staví. Svůj význam hraje také poměr mezi cenou a kvalitou bydlení v pečlivě vybraných a připravených lokalitách. Tento trend chceme i nadále podporovat, a proto bude FINEP oba druhy dostupného bydlení spolu s rozvojem vlastnického dále rozvíjet,“ říká Tomáš Pardubický, generální ředitel společnosti FINEP. V nové moderní formě družstevního bydlení je společnost FINEP na českém trhu průkopníkem.
Nájemné pro studenty i seniory
V roce 2020 se FINEP zaměřil také na rozvoj nájemního bydlení. Před nedávnem představil zcela nový produkt v nabídce dostupného bydlení. Ve spolupráci s investory se tak v příštích letech objeví nové nájemní byty pro mladé rodiny, profesní skupiny, seniory či studenty. Hybnou silou koncepce, která doplňuje produktové portfolio společnosti FINEP, se staly rostoucí ceny bytů v Praze, které v dalším období nebudou klesat, a také stoupající zájem o nájemní bydlení. „V Praze je velmi silný segment individuálních investičních bytů. Dosud zde chyběly bytové investiční fondy spravující větší množství bytů. Naší strategií je pokračovat v rozvoji lokalit a nabídnout v nich právě nájemní bydlení poskytované těmito fondy. Jedná se především o malé vybavené byty pro lidi vyžadující vysokou kvalitu služeb poskytovaných v místě bydlení,“ komentoval Tomáš Pardubický. Správnost tohoto rozhodnutí potvrzuje, že od představení nového pojetí rozvoje dostupného nájemního bydlení v Praze kontaktovalo společnost FINEP na dvacet velkých fondů, které by rády v tomto segmentu spolupracovaly.
Nemovitosti jako investice
Jak Pardubický dále dodává, zvýšený zájem zaznamenala společnost FINEP také u vlastnického bydlení. Lidé se snaží zajistit svou hotovost bezpečnou investicí, využívají snížení sazeb u hypoték a také zvýšení jejich dostupnosti. „Obavy z budoucnosti v důsledku pandemie přivádí klienty k potřebě řešení dlouhodobých potřeb, jako je bydlení a rozumné a bezpečné investování finančních prostředků,“ vysvětluje Pardubický. Pandemie a omezená mobilita lidí také přinesla například potřebu řešení bydlení dětí s rodiči, nebo potřebu většího bytu s možností realizace „domácí kanceláře“. V důsledku toho je stále vysoký zájem o „pražský bytový průměr 2kk“, ale také o velké byty až do velikosti 4+1. V současné době naopak nepřekvapil zájem o rodinné domy, které FINEP nabízí v lokalitách Britské čtvrti či Malého háje. Lidé si podle Tomáše Pardubického uvědomili, že ceny bytů v Praze dlouhodobě klesat nemohou. Bytový dluh přesáhl dle studie Deloitte 55 tisíc jednotek a bude i nadále hlavním hybatelem rostoucích cen. „Kdo si od FINEPu koupil byt před deseti lety, ten svou investici dodnes zdvojnásobil,“ dodal Pardubický.
Společnosti FINEP se podařilo v roce 2020 dokončit schvalovací proces u šesti nových projektů. V některých případech trval i více než 7 let! Díky tomuto dlouhodobému úsilí má FINEP v současné době relativně širokou nabídku bytů v různých lokalitách a ve všech velikostech. Stále platí zlaté pravidlo, že lidé vybírají především podle lokality. Mezi nejžádanější pražské lokality z nabídky FINEPu patří Holešovice, Karlín, nebo Praha 6, neméně výhodné jsou byty v Britské čtvrti, na Barrandově, na Harfě nebo ve Štěrboholech.