M

Montblanc x Ferrari v limitované kolekci psacích per

Dvě ikony luxusu se spojily, aby představily nejnovější sběratelskou kolekci per vytvořenou ve spolupráci s Ferrari Design, která je poctou modelu vozu z řady Icona: Ferrari Daytona SP3.

Nová kolekce psacích per Montblanc Ferrari Stilema SP3 v limitované edici 599 kusů se stala nejnovější kapitolou partnerství mezi průkopníkem psaní Montblanc a automobilovou legendou Ferrari. Její celosvětové slavnostní uvedení se konalo 8. února 2023 v Montblanc Hausu v sídle značky v Hamburku, zážitkovém kreativním prostoru zasvěcenému umění psaní. Hosté si mohli v rámci večera nejenom prohlédnout novou generaci plnicích per, ale také samotné Ferrari Daytona SP3, které bylo pouze na tento jeden večer u vstupu vystaveno. Vůz je nejnovějším přírůstkem automobilky do řady Icona a jeho charakteristické designové prvky vozu se staly inspirací pro kolekci per. Po edici Montblanc Great Characters Enzo Ferrari, jež je poctou velkému průkopníkovi a vizionářskému zakladateli prestižní automobilky Ferrari, se jedná již o druhou spolupráci těchto dvou ikonických značek.

Limitovaná edice Montblanc Ferrari Stilema SP3 LE599, na jejímž designu se podílel Flavio Manzoni, šéfdesignér Ferrari, se opírá o nezaměnitelný styl Ferrari a vytváří zcela nový tvar psacího nástroje Montblanc. Kolekce vzdává hold designové DNA, díky níž je každý vůz Ferrari rozpoznatelný – architektuře a proporcím, povrchům, objemům a aerodynamice. Tato DNA je také známá jako stilema, odkazující na okamžitě rozpoznatelný prvek v designu, který prozrazuje jeho identitu a tvůrce.

„Přestože pero má zcela jinou funkci a konstrukci než automobil, naším cílem bylo vytvořit psací nástroj, který by dokonale odpovídal filozofii a designovému jazyku slavného vzpínajícího se koně, a to ještě předtím, než jsou odhaleny jeho technické vlastnosti. Společně s Flaviem jsme definovali novou generaci psacích potřeb, která dokonale propojuje identitu Ferrari i Montblanc a v rámci našich odvětví posouvá hranice designu a inovací,“ říká Nicolas Baretzki, generální ředitel společnosti Montblanc.

Řada Icona, která je reinterpretací nadčasového designu ikonických vozů Ferrari s využitím inovativních materiálů a nejmodernějších technologií, patří mezi nejexkluzivnější kolekce Ferrari. Třetím vozem, který se připojil k limitované edici řady Icona, je Daytona SP3 s názvem, který připomíná legendární dojetí na prvních třech místech v závodě 24 hodin Daytona v roce 1967, což je jeden z nejúžasnějších výkonů v historii Ferrari. Nejnovější model Icona je poctou prototypům, které značce vynesly bezkonkurenční postavení v motoristickém sportu.

Design pera Montblanc Ferrari Stilema SP3 zachycuje tvarovou ladnost automobilu prostřednictvím použití stejného materiálu pro víčko i tělo: lehkého titanu, který se u psacích potřeb Montblanc vyskytuje jen zřídka. Úhel vrchní části víčka kopíruje tvar předku vozu Ferrari Daytona SP3 prořezávající vzduch, zatímco reliéfní žebrování na úchopu a těle pera jsou odvozeny od lamel na náraznících vozu, kde linky vytvářejí vizuální hru světla a tmy s pruhy, které jako by se ztrácely.

Zatímco vnější design je jednoznačně Ferrari, „motor“ pera je zcela jistě Montblanc. Srdcem vozu Ferrari Daytona SP3 je burácející motor V12, v případě pera Montblanc Ferrari Stilema SP3 je jeho žilami poháněn jiný druh benzínu – inkoust – díky hrotu z 18karátového bílého zlata a skrytému plnicímu mechanismu. Ručně vyrobený hrot Montblanc, na který je potřeba více než 30 kroků, je výsledkem časem zdokonalovaného řemeslného umění, zatímco nově umístěný mechanismus pro plnění inkoustu vyjadřuje společného inovativního ducha značek Montblanc a Ferrari. Tento mechanismus je inspirovaný inženýrskou vizí Ferrari Design, byl konstruován způsobem, který je v repertoáru značky Montblanc nový a skvěle doplňuje elegantní siluetu psacího nástroje. Je vyrobený z bílého zlata, ukrytý pod červenou poloprůhlednou čepelí procházející titanovým tělem pera a odhalit ho lze povytažením čepele směrem vzhůru. Jakmile je zásobník inkoustu plný a čepel zajištěna zpět na svém místě, Montblanc Ferrari Stilema SP3 je připraveno na startovní čáře k psaní. 18karátový zlatý hrot nese speciální gravírování “SP3” a vzpínající kůň Ferrari je laserem vyveden na víčku pera. Emblém Montblanc, tradičně umístěný na vrcholu víčka, je také z bílého zlata.

„Přenést proporce a ladnost modelu Daytona SP3, ideálně tvarovaného pro dynamický výkon a neuvěřitelnou rychlost, do psacího nástroje, aniž by se snížila kvalita psaní, byla fascinující konstrukční výzva. Zaměřili jsme se nejen na plynulost tvaru, ale také na funkčnost a zdůraznili výjimečný pocit z držení plnicího pera špičkové kvality. Pero umožňuje dělat i velmi rychlé pohyby ruky, čímž při psaní zajišťuje nerušený tok myšlenek,“ vysvětluje Flavio Manzoni, šéfdesignér společnosti Ferrari.

Stejně jako automobil, který inspiroval jeho unikátní design, je i limitace pera celosvětově stanovena na pouhých 599 kusů. Butik Montblanc najdete na adrese Pařížská 17, Praha 1 nebo online na www.montblanc.com.

CategoriesNezařazené