G

Grande Festa: Pocta Bizzarrinimu

Značka Bizzarrini, nesoucí jméno jednoho z nejtalentovanějších automobilových inženýrů a designérů, jakého kdy svět viděl, zažívá znovuzrození. Na rtech všech milovníků aut je nyní jedno jméno: Giotto.

Giotto Bizzarrini miloval auta. Důkazem toho, že jim kromě toho také rozuměl, budiž fakt, že ho zaměstnal Enzo Ferrari, v jehož podniku se podílel na projektu slavného Ferrari 250 GTO. Ferruccio Lamborghini si u něj objednal legendární dvanáctiválcový motor a ve vlastní manufaktuře Bizzarrini postavil model 5300 GT Strada – vůz, který se dodnes řadí mezi nejkrásnější a nejrychlejší italská GT.

Historie v novém

Muž, o kterém je řeč, letos na jaře ve věku 96 let zemřel, ale jeho automobilový odkaz bude žít dál. Nejnověji v podobě nového supersportovního vozu značky Bizzarrini, pojmenovaném po jejím zakladateli – Giotto. Za jeho designem stojí Giorgetto a Fabrizio Giugiarovi, designérské duo složené z otce a syna. Mimochodem, dnes pětaosmdesátiletý Giorgetto Giugiaro v karosárně Bertone pracoval i na původním modelu 5300 GT, převést křivky auta snů z 60. let do moderního supersportu tak bylo o něco snazší, přestože v současné podobě plech nahradil lehký karbon.

Pocta maestrovi

Nezkrotné srdce nového Giotta představuje atmosférický dvanáctiválec vyvinutý ve spolupráci se společností Cosworth. Technické detaily vedení značky usazené ve Velké Británii zatím neuvedlo, známe ale objem motoru, který činí 6626 kubických centimetrů. Tato hodnota odkazuje na datum narození Giotta Bizzarriniho, tedy 6. června 1926. Giotto bylo od začátku koncipováno jako sběratelský vůz pro úzkou skupinu milovníků aut. Ti si na něj navíc budou muset ještě nějakou dobu počkat, konkrétně do roku 2026, kdy jeho launch oslaví sto let od narození maestra Bizzarriniho.

CategoriesNezařazené