H

Hot evropská destinace pro letošní léto: Vítejte ve Švýcarsku

Přemýšlíte, které evropské destinaci věnujete letošní jaro? Už nic vymýšlet nemusíte, připravili jsme totiž kompletního průvodce za vás. Vydejte se do Švýcarska a nechte se ohromit dechberoucí přírodní scenérií, která vždy nabízí ještě něco navíc.

 

Rhétská dráha

 

Kamenné viadukty zasazené do strmých skal alpských vrcholů, zelené kopce s pasoucími se stády dobytka i odlesky čistých vod jezer. To jsou první obrazy, které se vybaví každému, když si představí švýcarskou přírodu. A tou se proplétá jedna z nejzajímavějších a také nejfotogeničtějších železničních drah světa. Rhétská dráha, jejíž úseky Albula a Bernina jsou dokonce zapsány na seznamu světového dědictví UNESCO, patří k hlavním atrakcím země. Užít si ji je možné hned ze dvou úhlů a oba dva jsou neméně krásné. Jako první je cesta po Rhétské dráze jako taková. Kupte si jízdenku, usedněte do vlaku a kochejte se panoramatickými výhledy. Například v panoramatickém vlaku Bernina Express na trase Chur / Sv. Mořic – Valposchiavo – Tirano, který propojuje na točité trase a bez ozubení tři jazykové regiony a kultury. Druhý způsob umocnění zážitku je pak obdivovat už parní či supermoderní vlaky ze speciálně postavených vyhlídek. Nezamilovat se do vlaků je ve Švýcarsku téměř nemožné.

 

Golf snů

 

Dovolená v nejvýše položeném evropském městě nabízí nepřeberné množství zážitků. Davos je výletem číslo jedna pro všechny, kteří mají rádi aktivní dovolenou. Nabízí totiž skoro vše: od pěší turistiky, čeká na vás přes 700 kilometrů značených stezek, které se klikatí lesy a horskou krajinou, až po luxusní golfová střediska s výhledem na majestátní Alpy, která navrhovali světově uznávaní architekti jako Severian Ballesteros a Jack Nicklaus, kteří se postarali o novodobou podobu golfového klubu Crans-Sur-Sierre. Další z golfových hřišť, Club de Lausanne, je řazeno mezi nejlepší nejen Švýcarska, ale i mezi top padesátku celé Evropy. Z Golf Club Villaris zas vzhlížíte přímo k žiletkám Mont Blancu, přičemž budete snižovat svůj handicap v nadmořské výšce 1660 metrů.

 

Na kole po vrcholcích

 

Vyhlášené jsou v Davosu i cyklotrasy. Šlápnout do pedálů můžete buď na klasickém horském kole, nebo si můžete užít krajinu na elektrokole. A to rovnou na jedné ze tří alpských tratí pyšnících se označením Epic Trails. Davos nabízí potěšení i pro milovníky umění a ubytování pro nejnáročnější cestovatele, kteří si potrpí na exkluzivní hotelové služby.

 

Protřepat, nemíchat

 

Vítejte v Lauterbrunnentalu, nejkrásnějším švýcarském údolí, jež svůj věhlas získalo díky kolmým horským stěnám a desítkám vodopádů. Lokalitu proslavila v roce 1969 bondovka V tajné službě Jejího Veličenstva. Kdo má filmy s agentem 007 rád, ten si bude ve zdejší krajině připadat jako v přírodním muzeu. Jamese Bonda můžete stopovat dál. Vyjeďte lanovkou na vrchol Schilthorn – Piz Gloria a dopřejte si regionální sýry a uzeniny v první otáčivé restauraci na světě, kde si můžete objednat martini podle receptury samotného agenta nebo si vychutnat prvotřídní gastronomii. Velmi oblíbené jsou zde také adrenalinové sporty – od zážitkových stezek až po ferraty a tandemový paragliding. Švýcarskou přírodu si užijete na pěších trasách zejména v okolí vesničky Mürren, kde platí přísný zákaz automobilů.

 

Jachtou po Lucernském jezeře

 

Lucern platí za jedno z nejkrásnějších švýcarských měst. A to hned z několika důvodů. Ty hlavní jsou dva – historické památky (ať už středověká Museggská zeď, Kapličkový most, či do skály vytesaný Lví památník) a jeho poloha. Leží totiž na břehu Lucernského jezera, patřícím k těm nejčistějším v celé zemi. A právě jezero je největším lákadlem, a to nejen pro nadšence vodní dopravy. Po Lucernském jezeře se totiž plaví jedna z nejmodernějších jachet na světě. MS Saphir nabízí požitek jak z pohledu designu, tak také gastronomie. Nezapomenutelnou plavbu nabízí i superjachta MS Diamant, jež díky hybridnímu pohonu nezhoršuje uhlíkovou stopu a emise v ovzduší. Společnost SGV, která plavby provozuje, navíc podporuje ekologickou iniciativu švýcarské neziskovky MyClimate. Ani milovníci historie o nic nepřijdou, po jezeře se lze plavit také historickými kolesovými parníky z období belle epoque.

 

Železnice mezi nebem a zemí

 

Minout nesmíte ani masiv Rigi, jemuž se přezdívá královna hor – za jasného dne je z něj totiž vidět téměř na celé Švýcarsko. A bonus? Vyveze vás na něj nejstarší evropská zubačka. Zažít tu ale můžete mnohem více. Vyzkoušejte například zmrzlinový workshop u švýcarského čokolatiéra v Lucernu Max Chocolatier, navštivte vyhlášené sýrárny, pokochejte se exponáty v Dopravním muzeu či vyrazte na vrchol Titlis a užívejte si alpskou scenerii v celé své rozmanité kráse.

Nevynechejte ani nejvyšší místo Evropy, kam vedou koleje. Švýcarská vlaková stanice Jungfraujoch – Top of Europe leží ve výšce 3454 metrů a posledních 8 kilometrů je přímo ve skále. Kromě nádraží na vrcholu najdete i nejvýše položený obchod s čokoládou Lindt. V blízkosti se nachází ještě jedno zdejší nej. Od nádraží vede podzemní tunel k nejrychlejšímu švýcarskému výtahu – ten vás vyveze ještě o kousek výš na vyhlídku observatoře Sphinx. Vynechat byste neměli ani vrchol hory First, na který vás vyveze kabinková lanovka z Grindewaldu. Zážitek je už samotná cesta, výhled na Bernské Alpy učaruje i ostříleným cestovatelům, kteří viděli mnohé. Na vrcholu se pak projděte po ocelovém proskleném chodníku First Cliff Walk. Celý svět budete mít u nohou.

 

Jezera a ledovce s lanovkami v Zermattu

 

V blízkosti Zermattu je toho k vidění víc než dost. Kromě vzácných vysokohorských rostlin tu leží pět jezer a v jednom z nich se odráží dominanta kraje, 4478 metrů vysoká hora Matterhorn. Není ale jediná a na všechny z nich se dostanete pohodlně – lanovkami Zermatt Bergbahnen. A jak už to ve Švýcarsku bývá, i tato oblast má své prvenství – na Malý Matterhorn (Matterhorn Glacier Paradise) vás totiž vyveze nejvýše položená lanovka v Evropě do závratných 3883 m n. m. Naprosto mimořádným zážitkem, nabízejícím dechberoucí pohledy do krajiny, je také Alpine Crossing Mattehorn – připravte se na přelet přes Alpy, jež zajišťuje panoramatická kabinková lanovka, která Zermatt propojila s italskou Cervinií.

CategoriesNezařazené