DSC Gallery s potěšením otevírá letní sezónu s výstavním projektem Melancholie, představující nejnovější práce Milana Housera, které překračují další možnosti jeho experimentální techniky.
Autor se dlouhodobě profiluje experimentálním přístupem k malbě, pro kterou objevuje nové malířské materiály a postupy. Testuje fyzikální a chemické vlastnosti malířské hmoty, kterou jsou především laky a pryskyřice. Lak je v jeho pojetí nezaměnitelné médium, které vrství, míchá a nechává samovolně stékat v postupně schnoucích vrstvách jednotlivých obrazových ploch. Tento proces vytváří charakteristické monumentální malby, kde se zásahy umělce a vliv přírodních jevů neočekávatelně prolínají. V nové výstavním projektu Milan Houser opět ukazuje své mistrovství v práci s materiály a jejich interakcí. Jednotlivá díla Melancholie vznikala prostřednictvím dlouhodobého procesu vrstvených nitrocelulózových laků žíhaných plamenem, ochlazovaných, chemicky pokovovaných, kdy při těchto interakcích těla obrazů praskají a morfují se do nových podob. “Vytvářejí tak melancholický (posthumanistický) pocit nebo intenzivní dystopickou atmosféru, v níž se odhalují reflexní, proměněná těla obrazů s umělcovým ‚mučením‘ ohněm i stárnutím popraskaných povrchů. Hmota, těla maleb, znovu postupně tuhnou a v entropii se stále proměňují,” dodává kurátor výstavy Vladimír Beskid.
O umělci
Milan Houser (1971, Vyškov) je absolventem Akademie výtvarných umění v Praze (2000) a v současnosti působí jako pedagog na Fakultě výtvarných umění VUT v Brně, kde vede Kabinet tradičních médií. Jeho díla jsou zastoupena v mnoha českých i zahraničních sbírkách, včetně Národní galerie v Praze, Muzea města Brna a Galerie Jána Koniarka v Trnavě. Milan Houser se řadí mezi přední autory DSC Gallery, a představuje se zde již se čtvrtým výstavním projektem. Aktuálně můžete také navštívit autorův výstavní projekt “Přitažlivost“ v Oblastní galerii Liberec a to až do 15. září 2024.