Gourmet pizzeria Amunì není na pražské gastronomické scéně žádným nováčkem – svou první pobočku otevřela již v roce 2017. Letos k ní přibyla další, jež vznikla na Smetanově nábřeží. I zde si hosté mohou vychutnat pizzu z pomalu kynutého těsta a další pokrmy typické pro italskou kuchyni. Elegantní interiér navrhli designéři z ateliéru dvoutakt.
Zakladatelem konceptu a autorem receptur je Sicilan Massimo Giuliana. Vystudovaný geodet otevřel svou první pizzerii v roce 2010 v italské Bologni. Již zde kladl důraz na pomalé kynutí těsta z mouky mleté mlýnským kamenem a na vysokou kvalitu všech dalších surovin. Během uplynulé dekády pak Massimo Giuliana pomáhal vybudovat okolo dvaceti dalších restaurací v Itálii, Velké Británii a Belgii. Právě v belgických Bruggách vznikl koncept Amunì, který se v roce 2017 dostal i k nám do Česka.
První česká pobočka gourmet pizzerie Amunì otevřela na Břevnově, odkud se později přesunula na Vinohrady. Letos k ní přibyla další, kterou hosté najdou na Smetanově nábřeží, přímo naproti Novotného lávce. Koncept obou podniků je v podstatě totožný. Nabídka staví na pizze připravované z pšeničného kvásku podle vlastní receptury a pomalu kynutého těsta. Drobný rozdíl mezi oběma pobočkami ale přeci jen je. Zatímco ta vinohradská disponuje dětským koutkem a nahrává tak spíše rodinným setkáním, ta na Starém Městě je ideálním místem pro pracovní obědy či večeře.
„Lokace v centru Prahy, kousek od Karlova mostu, je turisticky exponovaným místem. My bychom však rádi, aby si výhled na Vltavu u nás mohli užít i místní. Ať už při romantické večeři během tzv. zlaté hodinky, nebo během oběda se svými business partnery, kdy centrum města bývá pro všechny strany nejlépe dostupné,“ uvádí Katarína Sommerová, jednatelka Amunì Česká republika.
Klasika, gourmet i pizza podle sezóny
O kvásek, těsto a výrobu pizzy se v pobočce na Smetanově nábřeží stará zkušený pizzaiolo ze Sicílie. Kromě klasické pizzy, jakou je například Margherita, Napoli nebo Quattro formaggi, mají hosté možnost ochutnat i pizzu gourmet. Tyto pizzy jsou speciálně tvarované a mají vyšší, křupavý okraj. Za zmínku stojí kombinace se sušenou šunkou San Daniele, mozzarellou burrata a fíkovou hořčicí nebo s gorgonzolou, speckem, vlašskými ořechy a medem. Poslední kategorií jsou pizzy sezónní a speciální, díky kterým hosté poznají tradiční vůně a chutě italských regionů se zaměřením na Sicílii. Ty obsahují suroviny dovezené přímo z Itálie jako guanciale z černého prasete z pohoří Monti Nebrodi, sýr taleggio nebo kapary pocházející ze sicilského ostrova Pantelleria. Všechny pizzy – klasické, gourmet i speciální – jsou z kváskového těsta.
Kromě toho mohou hosté vyzkoušet i další pokrmy typické pro italskou kuchyni jako pasta carbonara nebo lasagna classica. Nechybí ani sladká tečka – pistáciové tiramisù, cannoli s ricottou nebo domácí gelato, které si zde sami vyrábějí.
Na samotnou restauraci navazuje tavola calda inspirovaná pouličními krámky v Palermu. Jedná se v podstatě o snack bar s nabídkou rychlých jídel do ruky pro ty, kdo nemají času nazbyt. Ovšem i zde používají kvalitní italské suroviny a pizza odtud chutná stejně jako v sousedící restauraci. Výhodou této části je také delší otevírací doba, hlad zde můžete zahnat i po půlnoci.
Součástí je také gelaterie nabízející zhruba patnáct příchutí, které se pravidelně obměňují. Celkem jich má Amunì v zásobě okolo stovky včetně tradičních italských jako lískový oříšek, Malaga, Zuppa Inglese a podobně. Gelato i sorbetto vzniká přímo v provozovně na Smetanově nábřeží.
„Italská gastronomie, to je kombinace jednoduchosti a kvalitních surovin. Neděláme nic zvláštního, pouze se držíme této zásady. Proto jsme kromě pizzy začali dělat i pravé italské gelato. Pravidelně jezdíme do Itálie, kde sledujeme trendy a ty pak přinášíme do Prahy,” uvádí zakladatel Amunì Massimo Giuliana.
Cihly, luxfery a olivovník
Podobnou péči jako kvásek dostal v nové pobočce i interiér. Finální podobu mu vdechli Max Koreis a Roman Mareš z ateliéru dvoutakt, kteří se snažili co nejvíce přiblížit atmosféru Sicílie. Proto zvolili cihlovou podlahu, dřevěné stoly a vyplétané židle, které doplnili živými olivovníky. Nepřehlédnutelnou dominantou podniku je pak zakřivený bar s luxfery. Restauraci a sousední tavola calda s gelaterií tvoří dva samostatné prostory, architekti je však opticky propojili pomocí skleněné výplně.
Nechte se Amunì nalákat na jejich gourmet pizzu, domácí gelato elegantní interiér evokující sicilské podniky a výhled na Vltavu. Pobočka na Smetanově nábřeží má otevřeno denně, od 12 do 23 hodin.