S umělou inteligencí se roztrhl pytel, sociální sítě jsou všudypřítomné a naše realita se odehrává stále víc online. Přesto jsme v Česku s digitálními schopnostmi paradoxně na štíru. A jak se zdá, nedokážeme vzít za pačesy ani příležitost, kterou nám svými několikamiliardovými dotacemi pro vzdělávání dospělých nabízí Evropa.
Léta pracovala u velkého telefonického operátora jako procesářka, což vnímala jako nezáživnou činnost. Do toho žila několik měsíců v roce na tropickém Zanzibaru, kde má manžela a rozestavěný dům. A v hlavě jí mezitím zrála myšlenka vytvořit pro místní i turisty vlastní marketplace. Na ostrově, který je přes svůj obrovský turistický potenciál online tržišti dosud nedotčen, totiž business funguje primárně na principu osobního kontaktu. A Julie to chtěla změnit.
„Uvědomila jsem si, že je potřeba vytvořit něco, aby místní nebyli ve zdrojích kontaktů a příležitostí omezeni jen na své příbuzné nebo známé, ale naopak získali více samostatnosti. A já zase prostředek k obživě pro zamýšlený celoroční pobyt na Zanzibaru,“ vysvětluje, proč se letos v létě rozhodla nastoupit na více než dvouměsíční kurz s názvem Specialista internetového obchodu, který jí díky své komplexnosti naučil všechno od spuštění, provozování a zajištění růstu e-shopů nebo webů přes grafiku, copywriting, nastavení reklamy až po správu sociálních sítí. Na jeho konci měla Julie na hotový marketplace a na odchodnou spoustu užitečných rad, jak s novým projektem prorazit v realitě.
Digitalizace odspodu
A světě, div se, nezaplatila za to ani korunu. Cenu kurzu totiž hradil Úřad práce ČR, který v rámci klíčového projektu Česka, jak jej označuje, umožňuje všem dospělým Čechům bez ohledu na to, zda jsou zaměstnaní, živnostníci, studenti nebo na rodičovské dovolené, čerpat až do září příštího roku na kurzy digitálních dovedností dohromady sto tisíc korun. Potíž je v tom, že o projektu Jsemvkurzu.cz stále spousta lidí neví.
Do roku 2030 totiž dle předpokladu expertů přijde o práci 330 000 Čechů, jejichž místa jednoduše zaniknou. Ohrožen ztrátou práce přitom je nebo bude celý milion zaměstnanců, odhadují autoři dva roky staré studie společnosti Aspen Institute. A přestože to zní jako jedna z politických frází, kterými nás pravidelně před volbami straší kandidáti nejrůznějších stran, tahle hrozba se už pomalu začíná zhmotňovat. Samoobslužné pokladny postupně nahrazují prodavačky, v zákaznických službách přebírají rutinní komunikaci chatboty a roboti střídají skladníky nebo řidiče metra.
Celosvětově zaniklo od začátku milénia v důsledku automatizace 1,7 milionu pracovních míst a dalších 375 milionů lidí by podle studie McKinsey Global Institute mohlo přijít o práci v příštích letech. Do toho stárne populace, což může vést podle analytiků v Česku k růstu neobsazených pozic až na úroveň 400 000 v roce 2040 a snížení HDP na obyvatele až o 16 procent do roku 2050. Jenže to není všechno – kromě ekonomické výkonnosti poklesne i naše konkurenceschopnost a vzroste nezaměstnanost se všemi negativními dopady.
A s počítačem umíte?
Tahle apokalypsa má nicméně i světlou stránku, která spíš než záchranu představuje výzvu – vedle zániku některých pozic totiž vznikne spousta nových, jen v Česku jich bude odhadem Aspen Institute do roku 2030 více než půl milionu. Budou ovšem výrazně jiné, než jak je známe dnes – přes 90 procent všech pracovních pozic bude vyžadovat alespoň základní digitální schopnosti. Dnes je to jen 54 procent.
Aktuální úroveň české populace stran její schopnosti ovládat počítač budoucím nárokům zatím nedostačuje, ale jeví se být na dobré cestě – alespoň základní digitální dovednosti má podle dat evropského Indexu digitální ekonomiky a společnosti (DESI) 69 procent Čechů ve věku 16 až 74 let. Jenže drtivá většina jich je ve věku do 44 let. U lidí mezi 55 a 64 klesá tato úroveň pod 60 procent, a u lidí nad 64 let dokonce na 25 procent.
Upskill a reskill
Co s tím, je nasnadě. Odborníci navrhují pracovat na vzdělávání a zvýšení kvalifikace, což se dá shrnout pod pojmy upskill a reskill, a doplnit množství pracovní síly o cizince, ženy na rodičovské dovolené, které mnohdy marně shánějí práci na částečný úvazek, a starší ročníky nad padesát let, které zaměstnavatelé často mylně stigmatizují jako méně výkonné. Nalajnovaná strategie zní rozumně už vzhledem k tomu, že Česko se v rámci Evropské unie řadí mezi země s nízkým procentem průběžného vzdělávání dospělých. V roce 2021 se u nás pravidelně měsíčně vzdělávalo 5,8 procenta dospělých, zatímco průměr EU je téměř 11 procent. Mezi zeměmi sedmadvacítky v tomto ohledu jako nejlepší vyniká Švédsko, Finsko a Holandsko, kde se kontinuálně vzdělává až 35 procent dospělých.
Jsemvkurzu.cz
Z titulu všeho výše zmíněného se v poslední době vyrojila spousta projektů z neziskového i soukromého sektoru, k nimž stát přispěl zmíněným projektem dotovaných vzdělávacích kurzů. Ten přitom procesuje Úřad práce ČR na základě pověření ministerstva práce a sociálních věcí. Loni na jaře spustil zmíněný e-shop kurzů a rekvalifikací Jsemvkurzu.cz, který má pomoci rozvíjet digitální schopnosti českého národa, a připravit ho na změnu pracovního trhu – ať už jde o nastavení PPC reklam, tvorbu e-shopu, nebo webu, práci s umělou inteligencí, či sociálními sítěmi i jen obyčejnou obsluhu osobního počítače.
Motivem je změna
Na projekt vláda vyčlenila 5,5 miliardy korun z evropských dotací, na které si může sáhnout prakticky kdokoli z dospělé populace Česka bez ohledu na to, zda je, nebo není v evidenci úřadu práce. Každý zájemce tak může postupně utratit 50 000 korun na vzdělávací kurzy nabízené na portálu soukromými vzdělávacími společnostmi pod podmínkou, že uhradí 18 procent z ceny. Dalších 50 tisíc pak může využít na rekvalifikační kurzy v kategorii zvolené rekvalifikace.
Kurzy, které by dotyčné za běžných okolností stály jednotky i vyšší desítky tisíc korun, tu mají možnost absolvovat prakticky téměř zadarmo. Jednou z jejich výhod je přitom fakt, že se v nich studenti mohou naučit pracovat s grafickými programy nebo si osahat softwarové nástroje, jejichž znalosti sice zaměstnavatelé vyžadují, ale které se jinak nemají jak naučit – jejich samostudium totiž obnáší velkou finanční investici do licencí.
E-shop pro každého
Do kurzu Specialista internetového obchodu, který má profesní akreditaci ministerstva školství, se také hlásí lidé, kteří chtějí rozjet vlastní podnikání v online, ať už nováčci, nebo ti, kterým pandemie podrazila nohy. „Měli jsme tu paní, která provozovala kamenný obchod s dětským oblečením, ale po covidu, který zákazníky naučil nakupovat spíš online, už neměla šanci držet krok s konkurencí. Potřebovala se to naučit, aby vůbec přežila,“ vysvětluje Michal Míček, jehož společnost Edu partners je jednou z těch, které na platformě nabízí své služby.
Podle Míčka je společným jmenovatelem úplně všech jeho studentů touha po změně. Chtějí na sobě pracovat a mají silnou vnitřní motivaci, ať už jim jde o to získat práci, nebo začít podnikat. „A pro ty je velkou hodnotou zjištění, že si mohou vlastními silami vytvořit životaschopný projekt, k němuž získají know-how i nástroje,“ vysvětluje odborník a dodává, že s více než pětašedesáti tisíci e-shopy a nálepkou e-shopové velmoci jsme národem podnikavců.
Do roka a do dne
Přestože má ale projekt pro řadu lidí zásadní význam a dokáže je mílovými kroky posunout vpřed, spousta z nich o téhle možnosti doteď vůbec neví. „Lidi k nám přicházejí hlavně na doporučení jiných absolventů. Sami totiž žili v mylném přesvědčení, že je projekt určen hlavně těm, kdo jsou vedeni na úřadech práce jako nezaměstnaní, nebo o něm nevěděli vůbec,“ dodává Michal Míček.
Časovým limitem projektu je přitom září 2025, kdy možnost čerpat dotace podle vyjádření Úřadu práce ČR skončí. Dalo by se čekat, že stát akci podpoří silnou informační kampaní, ale opak je pravda. Zpočátku navíc projekt provázely komplikace, takže o štědrou nabídku se v uplynulém roce přihlásilo jen 15 000 lidí, z nichž většinu tvořili uchazeči evidovaní na úřadech práce, kterým možnost nabídli úředníci na pobočkách.
Symbióza firem a státu
Zoufalé skóre 300 milionů korun, které se do letošního jara – rok a půl před uzavřením projektu – podařilo z několikamiliardové dotace vyčerpat, přimělo vedení Úřadu práce ČR k přehodnocení situace. Jeho generální ředitel Daniel Krištof přiznal, že je potřeba do kurzů dostat dalších sto tisíc lidí. Úředníci začali být vůči žadatelům benevolentnější a v rozhodování napříč republikou více konzistentní. Přísnější posuzování, jestli kurz dotyčného může posunout, zůstalo jen u rekvalifikací hrazených ze sta procent. Letos na podzim také úřad nabídl možnost proplatit školení i firmám pro jejich zaměstnance.
55+
Aktuálně projekt podle mluvčího Úřadu práce ČR, Petra Kopáčka, odbavil dvaadvacet tisíc uchazečů, kterým se podařilo vyčerpat více než miliardu korun. Přes slibný růst ale mezi absolventy stále chybí lidé nad 55 let. Ti se na statistikách úředníků podílejí jen 11 procenty, ačkoli jejich zastoupení je v populaci téměř čtyřnásobné. Úřad práce tak letos v létě přizval ke spolupráci další instituce, které mohou pomoci rozšířit digitální kurzy mezi potřebné skupiny obyvatel – v první řadě knihovny v čele s Národní knihovnou. „Musíme udělat vše pro to, abychom přesvědčili co nejvíce Čechů, ať absolvují vzdělávací kurzy v této oblasti a neostýchají se využívat širokou paletu nástrojů, které jim náš stát v oblasti vzdělávání nabízí,“ dodává Daniel Krištof. Za rok uvidíme.