V

Velké dámy technologického světa: Inspirativní jména z prostředí, které není ženám příliš nakloněno

Pokud se podíváme do indexu stovky nejbohatších osob světa, nefiguruje v něm ani dvacítka ženských jmen. Narazit na ženu v prostředí mocných je složité, nikoliv však nemožné. Podobné je to ve světě IT a technologií, kde jsou ženy rovněž stále spíš úkazem. Vybrali jsme pro vás šestici inspirativních ženských osobností, které v tomto lukrativním businessu patří mezi elitu.

 

V otázce rovnocenného postavení žen ve společnosti byl v posledních desetiletích učiněn výrazný pokrok. Genderová rovnost se stala jedním ze silných společenských témat, a dnes tvoří například i základ vzdělávacího kurikula na českých školách. Přesto všechno jí v naší společnosti stále není tolik, kolik by bylo potřeba. Čím výše budeme v hierarchickém žebříčku stoupat, tím méně žen budeme potkávat. Ať už se jedná o politickou elitu, nejvyšší manažerské funkce či nejúspěšnější podnikatele, ženy jsou zde stále zastoupeny v menšině.

 

Tento fakt dobře demonstruje personální obsazení ve společnostech zapsaných v akciovém indexu S&P 500, tedy sdružení největších, na burze obchodovatelných podniků, ve Spojených státech. Je tvořen především velkými technologickými společnostmi, přičemž na samé špici tohoto indexu stojí jména jako Apple, Microsoft, Amazon či Tesla.

 

Dle statistik tvoří ženy personál těchto společností ze 46,8 %. V případě manažerských pozic toto zastoupení klesá na 40 %, stále však můžeme hovořit o určité rovnováze. Propastný rozdíl ovšem přichází v momentě, kdy nahlédneme do segmentu nejvyšší exekutivy těchto podniků. Zde se pohybuje ani ne 30 % žen, přičemž pozice výkonných ředitelů zastává jen 8,2 % z nich.

 

Evropa je pozadu

 

Nízké procento žen přítomných v lukrativních technických oborech se ovšem netýká jen největších nadnárodních společností. Například v českém IT sektoru byly v minulém roce ženy zastoupeny jen z 10 %, což je jeden z nejhorších výsledků v Evropě, která si ani tak nestojí příliš dobře. V průměru zde mají ženy mezi ICT specialisty zhruba 17% zastoupení. Nejlépe si v tomto ohledu vedou paradoxně východní země jako Bulharsko či Řecko, kde se zastoupení žen v IT pohybuje okolo 30 %.

Matka YouTube

 

Jméno: Susan Wojcicki
Původ: USA
Společnost: Google

 

Když v roce 1998 hledali tehdejší doktorandi Standfordské univerzity Sergey Brina a Larry Page místo, odkud by mohli začít podnikat se svým internetovým prohlížečem Google, zázemí našli v garáži Susan Wojcicki. Setkání to bylo osudové, jelikož Wojcicki s jejich nápadem spojila svou následující kariéru a stála u zrodu řady důležitých momentů v historii společnosti. V roce 1999 nastoupila coby ředitelka marketingu, a byla to právě ona, kdo vymyslel takzvané doodly, tedy ozvláštnění loga vyhledávače během významných svátků. Z její hlavy také vzešel nápad na odkoupení YouTube, jehož výkonnou ředitelkou se stala v roce 2014, tedy ve stejném roce, kdy porodila své páté dítě.

 

Dnes je známá coby jedna z prvních žen ve vysokém managementu velkých hráčů ze Silicon Valley a značně se zasazovala o podporu matek ve Spojených Státech a žen v technologických odvětvích. Před několika měsíci Wojcicki po pětadvaceti letech ve službách Googlu skončila, v oficiálním prohlášení uvedla, že se chce víc věnovat rodině a sama sobě. Zanechala za sebou však nesmazatelnou stopu. Její jmění je dnes odhadováno přibližně na 16 miliard korun.

Grafikem snadno a rychle

 

Jméno: Melanie Perkins
Původ: Austrálie
Společnost: Canva

 

Možná nejznámějším nástrojem pro grafiky, fotografy a další tvůrce vizuálních děl je Photoshop. Jenže co když nechcete nebo nemůžete platit drahé licence? Odpověď přinesla v roce 2011 Australanka Melanie Perkins. Ve svých třiadvaceti letech již měla jeden velký podnikatelský projekt za sebou a pouštěla se do nového. Ten pojmenovala Canva, přičemž se jednalo o jednodušší alternativu ke grafickému nástroji od Adobe. Služba byla spuštěna v roce 2013 a během prvního roku získala 600 tisíc uživatelů.

 

Hvězda Melanie Perkins, která v projektu dodnes zastává pozici generální ředitelky, začala strmě stoupat vzhůru. Z jejího grafického programu se stal univerzální nástroj, který jsou schopni ovládat i uživatelé s minimálními počítačovými dovednostmi. Používané šablony jsou určené pro tvorbu grafického obsahu, obsahu sociálních sítí, prezentací, plakátů, dokumentů a dalších vizuálů. Canvu dnes využívá přes 100 milionů lidí ze 190 zemí světa. Hodnota společnosti se pohybuje okolo 30 miliard dolarů, tedy asi 600 miliard korun.

 

Přestože se Perkins stala s osobním jměním kolem 3,6 miliard amerických dolarů jednou z nejbohatších Australanek, se svým manželem žije šestatřicetiletá miliardářka relativně skromným životem. Většinu vydělaných peněz dává na charitu a v pobočkách Canvy po celém světě se snaží zaměstnávat co nejvíce žen.

Když přeskočí jiskra

 

Jméno: Whitney Wolfe Herd
Původ: USA
Společnost: Bumble

 

Pokud se Perkins rozhodla, že se každý může stát grafikem, pak se Whitney Herd rozhodla, že si každý zaslouží najít svou spřízněnou duši. Dnes třiatřicetiletá podnikatelka má prsty hned v několika seznamkách, o kterých se dá snadno prohlásit, že změnily pravidla navazování vztahů. Nebylo jí ani pětadvacet, když se připojila k vývojovému týmu pracujícímu na seznamce MatchBox, které také vymyslela její pozdější název: Tinder.

 

Projektu ovšem dala v roce 2014 sbohem po neshodách s kolegy, kdy byla dokonce z její strany podána žaloba za sexuální obtěžování. Díky financím, které získala v soudní při, se mohla pustit do nového projektu, a přestože původně nechtěla dělat další seznamku, nakonec skončila u vývoje Bumble, dating aplikace zaměřené na ženy. O tři roky později měl Bumble na 22 milionů registrovaných uživatelů a po pěti letech existence soupeřil s Tinderem o titul nejoblíbenější seznamovací aplikace na světě. V roce 2019 také Whitney Herd prodala mateřskou společnost své seznamky soukromé investiční firmě, která ji v roce 2021 přivedla na burzu. Zde byla společnost oceněna na 13 miliard dolarů a z Herd se s odhadovaným jměním okolo 1,5 miliardy dolarů stala tehdy nejmladší miliardářka na světě. K nalezení své životní lásky ovšem seznamku nepotřebovala – svého manžela, dědice ropného impéria Michaela Herda, potkala během lyžování v Aspenu.

Spasitelka Twitteru

 

Jméno: Linda Yaccarino
Původ: USA
Společnost: Twitter

 

Další velkou ženou, která se svou pílí nedávno propracovala až do nejvyšších sfér IT světa, je Linda Yaccarino – v květnu usedla do křesla ředitelky sociální sítě Twitter. Svět médií se prolíná celým životním příběhem této Newyorčanky s italskými kořeny, přičemž dlouhou dobu prodávala reklamu například v americkém zpravodajském kanálu CNBC či ve společnosti Universal. Ve své branži je považovaná za autorku významných strategických změn, které transformovaly reklamní průmysl do dnešní podoby.

 

Příchod Lindy Yaccarino do čela Twitteru je další ostře sledovanou událostí v této společnosti, v níž je v poslední době už tak velmi živo. Twitter totiž změnil majitele a spolu s tím i vedení. Zakladatele a dlouholetého šéfa sociální sítě s modrým ptáčkem v logu Jacka Dorseyho nahradil excentrický miliardář Elon Musk, který rychle začal přetvářet síť k obrazu svému. Jenže židlí, na kterých Musk sedí, je již tolik, že je pro něj v podstatě nemožné efektivně firmu spravovat, a proto se rozhodl tuto funkci svěřit do rukou právě Yaccarino. O té je známo, že se jedná o velmi ambiciózní dámu a skvělou vyjednávačku. Očekává se od ní, že ve Twitteru bude pracovat především na profitabilitě celé sociální sítě a dokáže z ní uděla důstojnou konkurenci platformám Zuckerbergovy Mety.

Tvář umělé inteligence

 

Jméno: Mira Murati
Původ: Albánie/USA
Společnost: OpenAI

 

Umělá inteligence se v posledních měsících stala tématem, které rezonuje celou společností. Velký podíl na tom mají nástroje neziskové organizace OpenAI, za jejímž vznikem stojí mimo jiné i Elon Musk. V křesle technického ředitele společnosti sedí od května roku 2022 Mira Murati, pětatřicetiletá inženýrka rýsující buducnost, ve které by schopnosti počítačů měly formovat tvář světa v ještě větší míře, než se tomu děje dosud.

 

Po studiích mechanického inženýringu na Dartmouth College prošla dcera albánských rodičů narozená v San Franciscu hned několika významnými technologickými společnostmi, mezi kterými byla i automobilka Tesla. Zde se začala více zajímat o technologii umělé inteligence při vývoji systému Autopilot, díky němuž se vůz dokáže po vozovce pohybovat zcela autonomně.

 

V roce 2018 nastoupila do OpenAI, kde stála u zrodu nástrojů ChatGPT a DALL·E 2. I díky ní se organizace rozhodla nevyvíjet své programy v utajení, ale do procesu zapojit širokou veřejnost. To napomohlo k urychlení celého vývoje a také daleko masivnějšímu rozšíření mezi uživatele, kterých dnes mají tyto nástroje stovky milionů. Murati tak aktuálně platí za jednu z nejvlivnějších žen v technologickém sektoru a do budoucna bude svůj vliv pravděpodobně jen rozšiřovat.

 

Programovat můžou i holky

 

Jméno: Dita Formánková
Původ: Česká republika
Společnosti: Czechitas, Avast

 

Mnoho inspirativních ženských postav, které se dokázaly vlastní pílí vypracovat na nejvyšší posty či vybudovat významné projekty, můžete potkat i v České republice. V rychlosti lze jmenovat šéfku českého Googlu Taťánu le Moigne či Simonu Kijonkovou a její Zásilkovnu.

 

Jak již bylo řečeno v úvodu, zastoupení žen v českém IT sektoru je velmi nízké, ovšem nebýt Dity Formánkové a jejího projektu Czechitas, mohla by být čísla ještě nižší. Formánková před téměř deseti lety skončila s prací datové analytičky a pustila se do budování projektu neziskové organizace, jejímž cílem je vzdělávání žen v informačních technologiích. Díky tomu se Formánkové a jejímu týmu podařilo změnit kariéru stovkám žen, a časem se začali věnovat také vzdělávání dětí a mužů. Celkem kurzy neziskové organizace prošlo několik desítek tisíc účastníků, a Formánková se díky tomu stala výraznou tváří tuzemské technologické scény.

 

Její ambice však u vzdělávání žen v IT neskončily. V roce 2020 nastoupila do jedné z největších tuzemských softwarových společností Avast, kde přijala funkci ředitelky pro diverzitu, inkluzi a spolupráci s komunitami. Z této pozice se snaží zasadit i o to, aby se více žen dostávalo do vedoucích pozic.

CategoriesNezařazené