Veletrh nejprestižnějších hodinářských značek světa, Watches & Wonders, proběhl letos v Ženevě již podruhé. Svou existencí navázal na tradiční Salon International de la Haute Horlogerie s dvacetiletou historií, který se ovšem výrazně rozšířil o nové hráče. Koncepci však nezměnil, a i tento rok hrdě prezentoval novinky a trendy jemné mechaniky pro nadcházející období. Následující tři směry budou v příštích měsících vládnout zápěstím (nejen) znalců.
Remastered
Ikonickými se hodinky nestávají ze dne na den. Je potřeba je pravidelně zviditelňovat, ale také v určitých mezích inovovat. I vývoj má však svá pravidla a je podstatné, aby nikdy nebyly narušeny charakteristické prvky designu, které model s ambicemi stát se kultem na první pohled definují a odlišují. Jedině pak mají hodinky možnost se v průběhu let zařadit do síně slávy. Na letošním Watches & Wonders značky předvedly hned několik zdařile faceliftovaných ikon, které si zaručeně získají pozornost sběratelů i investorů.
Ulysse Nardin, 1 670 000 Kč
Legendární sága Freak se začala psát teprve v roce 2001, tedy v době, kdy prim hrály klasicky vyhlížející hodinky. Značka Ulysse Nardin tak zcela změnila vnímání vysoké hodinařiny, když odhalila svou sci-fi vizi časomíry budoucnosti využívající komponenty z revolučního křemíku. Ten je podstatným materiálem setrvačky i u novinky Freak One v růžovém zlatě. Ta navazuje na ideu původní koncepce, nicméně využívá jen některé její atributy. Tím hlavním je pulsující setrvačka nesená spolu se soukolím na minutové ručce, takže se vlastně otáčí kolem své osy jednou za hodinu. Nový je také speciální systém automatického nátahu pracující s patentovaným řešením zhotoveným z křemíku.
Rolex, 1 905 000 Kč
Už šest dekád patří chronograf Oyster Perpetual Cosmograph Daytona k hodinkám, které jsou úzce spjaty se světem burácejících motorů. Jejich nejnovější generace se od té předchozí zdánlivě neliší, nicméně i drobné úpravy jsou v tomto případě hodné pozornosti. Keramický kroužek lunety je nově zasazen do platinového rámečku, došlo k zúžení obvodové části registrů, a hlavně je nyní možné sledovat mechanický strojek skrze safírové sklíčko na dýnku. Výroční řady navíc Rolex využil k uvedení nového strojku s obdivuhodnou chronometrickou přesností.
Officine Panerai, 317 500 Kč
Panerai Radiomir California se navrací k původnímu designu hodinek určených v roce 1935 pro italské námořnictvo, který pro značku vyvinula společnost Rolex. Ve zmenšeném pouzdře, jež nově dosahuje v průměru 45 milimetrů, se vůbec poprvé objevuje takzvaný California číselník snoubící římské a arabské číslice. Italská značka navíc sáhla po nové Brunito eSteel, tedy recyklované oceli, která je povrchově ošetřena tak, že hodinky mají onošený vintážní look. Ten skvěle doplňuje gradient na číselníku.
Zelená stopa
Redukce uhlíkové stopy se v posledních letech stala důležitým tématem napříč celým luxusním segmentem, stejně jako etická stránka těžby diamantů či zlata. Snaha jít příkladem se promítá i v komunikaci hodinářských značek, které svými partnerskými projekty stále více upozorňují na tuto problematiku. Samotné samozřejmě svět nespasí, jde spíše o přístup, kterým se snaží apelovat na to, aby stejnou společenskou zodpovědnost aplikovalo do své filozofie více výrobců, a to i z dalších odvětví – pak už je totiž skutečná změna možná.
Oris, 111 190 Kč
Se sloganem ‚It’s Not Easy Being Green‘ přišla letos hodinářská značka Oris, která se partnerstvím s disneyovskou loutkovou show Muppets rozhodla vnést mezi hodináře trochu humoru. Vybrala si k tomu skladbu žabáka Kermita, které tak vlastně propůjčila druhý rozměr, a to upozorňující na udržitelnost. Klimaticky neutrální společnost pro své poselství využila platformu v podobě titanových ProPilot X s manufakturně vyráběným strojkem s pětidenní rezervou nátahu. Jejich datový věnec nabídne i překvapení v podobě žabáka v okénku na místě číslice 1 první den v každém měsíci.
Chopard, 655 000 Kč
Kromě svého etického zlata propaguje rodinná značka Chopard také svou speciální ocel s názvem Lucent Steel, která je vytvořena z 80 % z recyklované oceli. Vůbec poprvé z ní vznikly i hodinky prémiové linie L.U.C, a to rovnou model vycházející ze vzhledu prvních hodinek této manufakturní řady z roku 1997. Nechybí tedy ručně gilošovaný lososově zbarvený číselník ani puncem Ženevské pečeti signovaný nádherně dekorovaný strojek.
IWC, 315 000 Kč
Klimaticky neutrální manufaktura IWC letos vzkřísila ikonické hodinky Ingenieur, jejichž vzhled navrhl v roce 1976 věhlasný designér Gérald Genta, který je podepsán také pod slavnými Audemars Piguet Royal Oak či Patek Philippe Nautilus. Pro jejich produkci využívá společnost ze Schaffhausenu vysoce kvalitní ocel, z níž si sama vytváří pouzdra, a veškerý odpad vznikající v průběhu produkce následně recykluje. Výjimkou není ani nová pocta kultovnímu modelu s lunetou uchycenou pěticí šroubů, které drží celé hodinky pohromadě.
Transformers
Možnost pouhým stiskem tlačítka odepnout kovový náramek a stejně snadno k pouzdru připnout kožený či kaučukový se stala v posledních letech velmi vyhledávanou. Snadno lze díky ní měnit styl hodinek či je barevně přizpůsobit aktuálnímu outfitu. To samozřejmě bylo možné i dříve, nyní k tomu však není zapotřebí žádné nářadí a stačí jen disponovat pestrou škálou náhradních řemínků. Jedny hodinky tak dokážou každý den reprezentovat v jiném stylu.
Baume & Mercier, 109 700 Kč
Baume & Mercier se ve velkém navrací ke své linii Riviera, jejíž první podoba se objevila už před padesáti lety. Letos ženevská značka na kolekci hodinek s dvanáctiúhelníkovou otočnou lunetou navazuje potápěčskou edicí s přízviskem Azur 300M. Pro tu byl využit systém snadné výměny kaučuku za jiný, případně za dodávaný kovový náramek. S odstínem náramku pak ladí i barva skleněného číselníku, stejně jako patnáctiminutová stupnice na parciálně vulkanizované lunetě.
Montblanc, 181 300 Kč
Možnost snadné výměny náramku u titanových Montblanc 1858 Geosphere 0 Oxygen za tkaný náramek ocení nejen horolezci, kterým jsou hodinky primárně předurčeny. Od ostatních modelů v kolekci se liší především číselníkem inspirovaným vzhledem ledovců. Na dvojici hemisfér reprezentujících časové zóny jsou pak oranžovou tečkou vyznačeny všechny světové osmitisícovky, přičemž jejich jmenný seznam lemuje laserovou rytinu slavné hory K2 na dýnku.
Zenith, 295 200 Kč
Ocelové Pilot Big Date Flyback vznikly jako tribut prvním hodinkám značky, modelu
El Primero s flyback chronografem, tedy se systémem přídavného stopovacího zařízení s možností rychlého restartu. Tikající skvost, který se vyznačoval duhovými detaily, propůjčil novince barvy pro minutový sčítač. K ocelovému pouzdru s kartáčovanou lunetou je uchycený tkaný náramek, ale snadno jej lze vyměnit i za barevný kaučuk.
Autor: J. J. Tichovský, Zdroj: Archiv značek