Žijeme v hektické době, kdy je třeba používat selský rozum více než jindy. Podle hlavního komoditního specialisty obchodní sítě ATT Investments CZ SE Zdeňka Toboly je třeba chránit si zdraví a osobní finance.
Podle Toboly jsme v současnosti svědky nestandardní situace, kdy cílený, uměle vytvořený, a především neekonomický faktor pandemie a nemoci covid-19 rozbil zcela účelově celosvětovou globální ekonomiku.
Finanční gramotnost u nás jistě není úplně skvělá, že?
Zdeněk Tobola: To opravdu není. Uměle vytvořená pandemie zrychlila start již předpovídané nejen ekonomické, ale hlavně velké celosvětové finanční krize. Dluhy celého světa byly letos v lednu 5,7 trilionů korun. Další dluhový nárůst v posledních týdnech je obrovský. Celosvětový monetární systém se třepe v základech. Nestandardní silná propletenost politického i bankovního sektoru na celém světě utrpěla další trhliny. To vše ovšem podpořeno stále více tištěním a pouštěním do oběhu ničím nekrytých peněz takzvaných Fiat měn. Neřešení detailních problémů krize z roku 2008 a používání nezdravých finančních instrumentů přispělo k této dnešní další krizové situaci.
Je tedy velmi důležité umět se orientovat ve světě investic. Mít správně udělanou diverzifikaci svých investic a rodinných financí. Především optimálním rozložením minimalizuji riziko jejich ztráty. Bohužel má téměř třicetiletá práce v oboru obchodování s komoditami investičních drahých kovů, investičních drahých kamenů, diamantových a briliantových šperků jen potvrzuje stále mizerný plošný index finanční gramotnosti v Česku i na Slovensku. Penězům u nás podle posledních výzkumů rozumí pouze 19 procent populace, z toho 29 procent jim nerozumí vůbec, zbytek má buď zkreslené informace, nebo se jednoduše neumí orientovat.
Významově diverzifikace znamená vlastně přesně co?
Zdeněk Tobola: Správná diverzifikace vypadá viz níže uvedený graf na této straně. Více než čtyři pětiny lidí nemá tento svůj diverzifikační koláč správně vyvážený, protože jim chybí právě investice do komodit drahých kovů, především pak do zlata. Nerozumějí a nechápou, co je vnitřní hodnota peněz – a jak ji drahé kovy umějí držet a zachovat. A naopak jak dnes papírové a ničím nekryté peníze tuto hodnotu dlouhodobě a rychle ztrácejí. Platí: Čím více máte dnes peněz v bance, tím více každý den ztrácíte. Drahé kovy plní praktickou funkci bezpečného přístavu právě pro uchování hodnoty peněz. Je to ochranný štít a jistota proti inflaci, krizím a pandemii.
Můžete vysvětlit pojem investiční trojúhelník?
Zdeněk Tobola: Víme, že ideální investice neexistuje právě vůči pravidlům, která určují jednotlivé vrcholy tohoto investičního trojúhelníku. Tedy vždy jde o vzájemný poměr likvidity, profitu a rizika.
U investičního zlata se likvidita rovná směnitelnost zpět na peníze okamžitá za naprostou stejnou cenu na celém světě. Průměrný roční čistý profit za posledních dvacet let je u zlata 26,53 procenta. Riziko je zde nulové, jelikož zlato mám u sebe fyzicky a nikdo druhý či třetí mi s ním nemanipuluje – na rozdíl od peněz uložených například v bance, která pro sebe umí vždy udělat plusově zisková procenta, ale klientovi dá ve finále jen nutné a mnohdy mizerné minimum.
Navíc banky mají dnes legálně povoleny minusové, tedy záporné úrokové sazby. Naopak u zlata došlo za posledních dvacet let k cenovému nárůstu.
Jaká jsou tedy vaše profesní doporučení?
Zdeněk Tobola: Dnes by si naprosto každý bez rozdílu vzdělání, funkce a svého pracovně profesního zaměření měl přesunout do drahých kovů od 15 do 30 procent svých hotovostních finančních rezerv. Formou jednorázového nákupu, nebo formou splátek jako jistotu například pro svůj důchod. Potažmo pro budoucnost svých děti. Umožňuje to forma pravidelného měsíčního investování. U nás PNK (postupný nákup kovů). Tohle umíme pro naše klienty již od pěti set korun měsíčně. V dlouhodobém horizontu je základní investiční strategie při pravidelném měsíčním investování pro klienta zárukou výhodné, myšleno nejlepší průměrné nákupní ceny.
Příslušný zákon také říká, že pokud máme nainvestováno v komoditě investičního drahého kovu déle než dvanáct měsíců, pak vše, co tento kov tržně vytvoří profitově do plusu, nepodléhá ze zákona zdanění. Jedná se tedy o naprosto čistý profit pro klienta.
Na základě znalosti tohoto praktického faktu jsme vytvořili pro klienty zcela originální obchodní produkt „Zlato s jistotou“, který je založen na nákupu investičního zlata s garancí zpětného odkupu za předem stanovenou cenu v určitém krátkodobém časovém horizontu od dvou do pěti let. Výhodný čistý profit z tohoto obchodu pak klient podle zákona nedaní. V současné nejisté době je právě tento produkt našimi klienty hodně využíván. Důležité je také to, že naše firma ATT Investments CZ SE nemá žádné storno poplatky vůči klientům. Potvrzením správného směřování tak byl loňský úspěch v mezinárodním hodnocení, kdy se firma stala nejlepší ve střední Evropě v obchodování investičními slitky drahých kovů
Tip redakce: fitinvest
Jde nejen o filozofii, ale především o praktické skloubení dvou životně důležitých témat = zdraví a financí. Dobrá kondice nejen fyzická, ale i psychická, a to včetně vyváženosti dalšího trojúhelníku tělo–mysl–duše je pro život nesmírné podstatná. „Věnuji se mnoho let bojovým sportům, jsem trojnásobný mistr Evropy. Trénoval jsem čtrnáct let český národní tým sportovního kickboxingu ČSFu a čínského kickboxingu Sanda-CWF. V roce 1992 po ukončení vysokoškolských studií a vojenské základní služby u speciálních výsadkových jednotek armády ČR jsem založil sportovní klub Asia Gym Sport, ve kterém jsem vychoval k dnešnímu datu jednadvacet reprezentantů České republiky. Náš klub získal celkem tyto tituly: 12krát mistr světa, 15krát mistr Evropy a 132krát mistr ČR v osmi disciplínách bojových sportů včetně olympijského boxu,“ vyjmenovává Zdeněk Tobola. „Spojení investičního poradenství a sportu na základě mých téměř třicetiletých zkušeností z oboru klenotů a investičních drahých kovů i kamenů vidím jako smysluplné právě v této nelehké době. Obchodoval jsem v Singapuru, Bombaji, Vicenze, Antverpách, mám dlouholeté zkušenosti s vedením a trénováním lidí ve vrcholovém sportu. Mnoho lidí se neumí pravidelně starat o své zdraví, nerozumí ani podstatě peněz. A tak je v rámci našich workshopů učíme devět pilířů života: odkaz, odpočinek, voda, strava, myšlení, dech, pohyb, příroda a vztahy.“