J

Jak postihla koronavirová krize trh s nemovitostmi? Je teď vhodná doba do nich investovat?

Francesco Augusto Razetto, majitel Architectural Consulting

Francesco Augusto Razetto, majitel Architectural Consulting

„Hlavní město Česka patří mezi pět nejnavštěvovanějších evropských destinací, a tak není divu, že nastalá situace ovlivnila ekonomiku. Předpokládám, že v následujících měsících půjdou ceny nemovitostí dolů, podle mě tak o deset až dvacet procent. Doufejme, že to bude jen dočasné. Každý si teď bude chránit svůj kapitál a jako velká jistota se může jevit i  investovat ho do nemovitostí.

Vhodná doba je, například centrum Prahy je podle mě nejlepší investice, která se nabízí. Investuji převážně zde a můžu říct, že za posledních třicet let jsem se zatím nezklamal. I když cena klesla o 15 procent, v centru to bylo pouze o pět. A naopak když ceny rostly o 15 procent, v centru to bylo o 35 procent.“

Martin Vachek, generální ředitel Daramis a předseda Asociace developerů

Martin Vachek, generální ředitel Daramis a předseda Asociace developerů

„Na počátku krize došlo k logickému zastavení aktivit na trhu. Postupně se ale situace stabilizuje a vrací do normálu. Lze rovněž sledovat zvýšený zájem o byty s předzahrádkou a domy, a to jak solitérní, tak domy řadové. Rovněž se zvýšil zájem o koupi stavebních pozemků.

Myslím si, že investice do nemovitostí, a to v jakékoli podobě, v dnešní době znamená nejbezpečnější formu investice. Pokud bych měl doporučit, zdali volné prostředky nechat ležet na běžném účtu v bance, koupit akcie, nebo nemovitost, tak nebudu váhat a vyberu právě investici do nemovitosti.  

Současná situace růst cen určitě zpomalí a v některých lokalitách dokonce úplně zastaví. Nedomnívám se, že by mělo dojít k plošnému poklesu cen, pokud nebude současná situace trvat déle než rok. Nedostatek bytů na trhu a stále velmi zoufalá situace s povolovacími procesy bude držet ceny na nynějších hodnotách.“

Petr Michálek, generální ředitel Skanska reality

Petr Michálek, generální ředitel Skanska reality

„Poslední dva měsíce řešili lidé jiné problémy, zejména zdraví své a svých blízkých a nyní vyčkávají, jak se bude celá situace na trhu s nemovitostmi vyvíjet. Evidujeme, že se zastavil zájem o investice do bytů, určených ke krátkodobým pronájmům. Nicméně zájem o kvalitní a dostupné bydlení v Praze dále trvá. Předminulý týden se nám to potvrdilo při zahájení prodeje projektu Albatros Kbely, který nabízí bydlení za velmi atraktivní ceny. Lidé jsou ale samozřejmě obezřetnější než před pandemií. 

Predikovat dopad pandemie na trh s novým bydlením je velmi složité, bude záležet na mnoha faktorech. Vláda už řadu opatření zmírnila, lidí se vracejí ke svým profesím, ale trh s novým bydlením pravděpodobně ještě nějaký čas poběží v pomalejším tempu. Protože ale ani současná nabídka zdaleka neodpovídá běžné poptávce, prostor pro výrazné dopady do rezidenčního trhu zatím nevidím, to se týká i cen. Očekávám, že cena za metr čtvereční bude v okrajových lokalitách Prahy stagnovat a v atraktivnějších čtvrtích mírně poroste. Město Praha rostlo před pandemií a poroste i po ní a kvalitních bytů je na trhu stále nedostatek, zejména kvůli komplikovaným a zdlouhavým povolovacím procesům. Aby cena výrazněji klesla, musely by klesnout zásadní vstupy, jako je cena stavebních materiálů a prací, cena pozemků, případně se významně snížilo daňové zatížení.“

Petr Tomášek, výkonný ředitel Landia Management

Petr Tomášek, výkonný ředitel Landia Management

„Koronakrize byl krátkodobý jev. Nelze očekávat, že dlouhodobě ovlivní trh s nemovitostmi. Nemovitosti lidé kupují ze dvou základních důvodů – jedním je potřeba vlastního bydlení. Tato potřeba nezmizí a má trvalý charakter. Druhým důvodem je investice. Investice do nemovitostí se z dlouhodobého hlediska jeví jako dobrý krok. Během koronakrize klienti pouze odsunuli jednání na pozdější dobu. Nemovitosti se nekupují pomocí e-shopů, ale vyžadují osobní kontakt, a ten byl omezený. Co se týká našich dosavadních klientů, jejich zájem o naše projekty stále trvá a ozývají se i noví zájemci.  

Cena nemovitostí dlouhodobě roste, což dokazuje i HB index. Růst cen se týká bytů, rodinných domů i pozemků. Krátkodobý výkyv u cen bytů po minulé ekonomické krizi byl poměrně rychle eliminován a ceny začaly opět stoupat. U cen pozemků k výkyvu nedošlo. Z důvodu drahých vstupů a stále trvajícího nedostatku nových bytů není důvod čekat na ‚lepší časy‘. V Praze je stále velký převis poptávky nad nabídkou. Tento stav se pravděpodobně nezmění ani přes částečné snížení poptávajících klientů. A pokud bude poptávka převyšovat nabídku, snížení cen nepředpokládáme. U nových bytů to není reálné ani z důvodu drahých vstupních nákladů do projektu.“

Celé vydání LUXURY BUSINESS ke čtení zde.

CategoriesNezařazené